Chtěl bych ti Zbyňku touto cestou ohodnotit tvůj počin zastřešit na tento web nově šelmy. S řadou chovatelů šelem jsem v kontaktu a mohu konstatovat, že až na jednu vyjímku se jedná o nadšence, kde nějaký finanční efekt je až někde zcela v pozadí. Fandím tomuto kroku a jako "nešelmař" ti děkuji. šiška ol
Zaručené, stopro účinné tipy pro papoušky nefungují, zvláště ne pro složitější povahy, kterou žakové mají. Osobně si u svých žaků vystačím s odpovídající směsi zrnin, jablkem,mrkví / celoročně /, sezonně višně a třešně - nic jiného mi z ovoce a zeleniny neberou. Samozřejmě přidávám kukuřici v mléčné zralosti, aronii / nesprávně často pojmenovaná jako černá jeřabina /, červené jeřabiny všech druhů a plody hlohu. Rakytník a šípek - tak s tím jsem neuspěl, granátová jablka čerstvé fíky a ostatní tropické ovoce ignorují také. Občas přidávám piškoty, před hnízděním přípravky do vody - Kalcium Chloratum , Promotor L a Sangrim Biriliant AV. Někdy také drcené vařené vaječné skořápky.
Při této skladbě krmné dávky normálně prospívají a hnízdí. Ještě v době odchovu mladých přidávám na máčené krmení průmyslovou vaječnou směs různých výrobců.
Určitě s jedincem odchovaným pod rodiči nedosáhnete takových výsledků jako s opravdovým ručním odchovem, kterého chovatel směřuje na PET mazlíčka již při dokrmování. Už při přebírání novým majitelem musí být nebojácný a prodávající ho musí přinést v holé ruce, ne v rukavici. Případné prohlášení prodavájícího, že teprve zkrotne je známkou, že na roli mazlíka není dostatečně od chovatele připravován.
Opravdu se vyplatí počkat a koupit SKUTEČNÝ ručně dokrmený odchov. Ta cena se dnes pohybuje u ručně dokrmených pap. senegalských v rozmezí 2500 až 5tis. kč. Na plzeňsku je určitě několik skutečných seriozních chovatelů.
Ptačí zob ve složení krmné dávky nepoužívám, opět budu citovat z knihy Milana Bartla Žako-papoušek šedý, na závěr knihy je Seznam rostlin nevhodných / toxických, jedovatých / pro papoušky : ptačí zob / Ligustrum vulgare / - toxická celá rostlina, včetně bobulí.
Sám to vyzkoušené nemám.
Velké ary by byl splněný sen, ale nevěřím, že by to sousedé ustáli. Snad nějaké kakaduy a amazoňany, mým velkým snem jsou keové. Ale chci prvně dodělat tento blok navazující na dům, pak mám v plánu 8 -10voliér u hospodářské budovy 10x3m, které by měly být s výlety 3M dlouhými. A průběžně dle možnosti osazovat papoušky.
Já jsem dokrmoval žaka do konečného odstavu téměř 4 měsíce. poslední měsíc a půl jsem ale již noční krmení vynechával.
Pokud má být dokrmovaný jedinec krotký a určen na PET, tak bych zcela zavrhl ryché krmení sondou do volátka, začínal bych stříkačkou do koutku zobáčku a po dvou - třech týdnech / podle druhu dokrmovaného papouška / bych přešel na krmení upravenou lžičkou, sice to trvá déle a papoušek si vezme jen tolik, kolik chce, ale lépe se vytváří vazba na člověka. Opravdu to vyžaduje čas a trpělivost.
Neuznávám dokrmovaní ve čtyři ráno před nástupem do práce a pak až v 16hod po příchodu domů. Pak žasnete nad velikostí senegalců, žaků nebo amazoňanů a hlavně mad prohlášením prodávajícího o takto ručně dokrmeném jedinci, že časem skrotne. Holt člověk je lovec, v současnosti jsou objektem "lovu" prachy.
Celkové náklady na 4 venk. výlety a 5 vnitřích záletů činí něco kolem 35 tis, nepočítám venkovní dlažbu a vnitřní modré obklady - zdi a podlaha. Vše jsem" tvořil"svépomoci - pokládka venkovní dlažby, vnitřní obklady, nové rozvody el. a svářečcké práce, na kompletací vnitřních voliér a natahování pletiva i venku mi pomáhal kamarád.
Příští rok bych rád dokončil tento blok a zhotovil tři venkovní výlety - tentokrát o rozměrech 8x1,5x2m. /pokud zdraví a finance dovolí /.
Letos jsem dokončil další část plánovaného bloku prostornějších vnitřních / 3x1x2,4m / a venkovních /4x1x2m /ubikací. Na stavbu venkovních výletů jsem použil pozink. jekl 40x40mm, svařované pletivo 25x25 - tl. 2mm, přední díl tvoří svařované sítě o tl. 3 a 4 mm.
Vnitřní část je z jeklů 20x20mm, pletivo stejné jako venkovní a mezistěny jsou z lexanu tl. 10mm. Vše kolem hran lexanu je olištováno a bidla jsou upeněna na držácích jěště na pozink. plechových tabulích 50x50 cm.
Rád bych vám doporučil spestření jídelníčku malých papoušků. Již několik sezon podávám svým agapornisům - a třeba takové cany jsou dost vybíravé - plevel Ježatku. Vážu čerstvé rostlinky do svazečků cca o deseti stéblech a do dalšího dne z nich nic nezbude. Přijímali ji i zebřička a chůvky, občas si zobly i křepelky.
Předpokládám, že by ježatku mohliy přijímat i aymarky, andulky a snad i pyrury. Nyní je období zralosti tohoto plevele, snad by za pokus stálo i sušení na semena. Rostlina je vysoká asi 1 metr.
Pokusím se Moniku odpovědět. Od letošního roku spadají am. oranžovkřídí / jinak také nazývání venezuelští / do skupiny , která se již neregistruje. Pohlaví se spolehlivě pozná jen metodou DNA nebo endoskopií / provádí pouze spec. vet./ Pohledem okem může být mylný a chovat několik let pohromadě stejné pohlaví pokládám za ztracený čas.Hnízdit mohou tito amazoňané od tří let, spíše však ještě o nějaký rok později. Do chovu se dá použít i jedinec žijící s lidma, jen je třeba jisté opatrnostipři seznamování s jiným jedincem, byť bude opačného pohlaví. Jen se ještě před pořízením venezulce dobře seznam s jeho nároky na prostor a hlavně na sestavení krmné dávky.
Hodně štěstí v chovu těchto nádherných papoušků.