Proti větru, proti dešti aneb stavíme boudu pro psa
Tráví váš psí kamarád dlouhé hodiny na zahradě nebo se tam dokonce zabydlel? Pak se mu bude hodit teplé místo, kde se bude cítit bezpečně a ochrání ho před nepříznivým počasím. Poradíme vám, jak postavit psí boudu, ve které se váš vlk bude cítit jako doma.
Boudu pro psa můžete samozřejmě i koupit, avšak vlastní dílo bude těšit vás i vašeho čtyřnohého kamaráda dlouhá léta. Psí domečky jsou navíc poměrně drahá záležitost a vlastnoručně postavená bouda vás vyjde nejen finančně mnohem lépe, ale navíc ji můžete přizpůsobit specifickým potřebám vašeho psa.
Jak velkou boudu postavit?
Vždy samozřejmě záleží na velikosti vašeho hafana, obecně můžeme rozměry určit takto:
- Malá plemena (v kohoutku do 35 cm) – 60 × 90 × 72 cm
- Střední plemena (v kohoutku do 60 cm) – 80 × 105 × 95 cm
- Velká plemena (v kohoutku nad 60 cm) – 110 × 170 × 120 cm
Správný materiál je základ
Nejprve je nutné vybrat vhodný materiál. Klasikou je běžný masiv, upravený proti škůdcům nebo dřevoštěpkové OSB desky, které použijeme i v tomto návodu. Bouda by neměla stát přímo na zemi, aby byla správně izolovaná proti chladu. K tomu můžete použít třeba paletu, na kterou boudu upevníte, nebo dokoupit izolaci, jež do boudy vložíte jen na zimu.
V našem případě budeme potřebovat:
- Deska na střechu o rozměru 140 × 115 cm
- Desku na dno o rozměru 120 × 80 cm
- Lišty o profilu 2 × 2 cm
- Dva větší díly 120 × 80 cm a 120 × 65 cm
- Vnitřní příčku o rozměru 76 × 80 cm (šikmo seříznutou)
- Boční desky 145 × 80 (šikmo seříznuté napříč z 65 cm do 80 cm)
- Hranoly na nohy boudy o rozměrech 8 × 8 × 15 cm (6 ks)
Jaké nářadí a vruty jsou ke stavbě nutné?
- Multifunkční aku vrtačku
- Přímočará pila
- Truhlářská svěrka
- Ruční nářadí (ruční pilka)
- Větší vrták nebo záhlubník
- Smirkový papír
- Vruty na vodící lišty 3 × 30 mm
- Vruty na panty 3 × 15 mm
- Vruty na konstrukci a nohy 4 × 60 mm
Postup stavby
- Nejprve do přední desky o rozměrech 120 × 65 vyřízneme přímočarou pilou vchodový otvor, jeho vzhled a tvar necháme čistě na vás. Pes by jím měl bez problému projít, ale nesmí být zas moc velký, aby do boudy nefoukalo.
- Nyní je čas vyrobit dva pojezdy na přední a zadní desku pro středovou příčku. Stačí k tomu lišty o profilu 2 × 2 cm, nařezané dle výšky boků.
- Menšími vruty 3 × 30 mm přišroubujeme příčky asi 10 cm od vchodu. Hlavu vrutu zapustíme větším vrtákem nebo záhlubníkem.
- Lišty v páru našroubujeme na desky tak, abychom mezi ně napasovali příčku. Vzdálenost určíme dle síly materiálu a přibližně 3mm rezervy.
- Nyní je čas z boční desky 145 × 80 vytvořit dva díly. Napříč jej seřízněte z 65 do 80 cm.
- Vytvořený korpus začneme spojovat. K tomu využijeme vruty 4 × 60 mm s křížovou zápustnou hlavou.
- Na dno boudy přichytíme připravené nohy z hranolů. Ty si přichytíme nejprve ke dnu svěrkou, a následně každou přišroubujeme dvěma vruty 4 × 60 mm. Dva hranoly budou také ve středu boudy, aby byla zajištěna stabilita.
- Dno a korpus boudy k sobě přichytíme opět pomocí stejných vrutů.
- Nyní pomocí dvou pantů přichytíme střešní díl k vytvořené konstrukci boudy. Použijeme k tomu vruty o velikosti 3 × 15 mm.
Kam na zahradě s boudou?
Bouda by rozhodně neměla být umístěna daleko od domu. Pes je smečkové zvíře a jen nerad se od své smečky odtrhává. Zároveň nasměrujte boudu tak, aby do ní přímo nefoukalo. Pes by měl mít přehled, co se kolem děje, ale zároveň není vhodné boudu umisťovat do volného prostoru. Bouda by měla být alespoň z jedné strany chráněna plotem, křovím nebo zdí.
Tip na závěr: Boudou pro psa to končit nemusí, pokud máte kutilství v krvi, můžete si vyzkoušet například postavit budku pro ptáčky.