Návštěva holandských a dánských chovatelů loriů
Začátek mého chovu
V tomto článku bych vás rád „seznámil“ s chovy tří špičkových evropských chovatelů Gert van Doorena (Holandsko), Petra de Wilde (Holandsko), Waltera Braßelera (Německo) a Torbena Lee (Dánsko).
Jak už mnozí víte, svůj chov zaměřuji v poslední době v podstatě jenom na nektarožravé ptáky, především pak lorie, loríčky, lorikuly a charmozíny. V budoucnu bych se chtěl věnovat též kolibříkům, strdimilům a medosavkám, ale čím více informací o těchto ptácích sbírám, tím více se utvrzuji v tom, že jejich chov je přinejmenším velmi problematický.
Vzhledem k tomu, že můj zájem o lorie byl opravdu velký a stavěl jsem na nich své budoucí plány chovu, přihlásil jsem se do klubu chovatelů loriů – ČMKCHL (Českomorovaský klub chovatelů loriů) prostřednictvím, momentálně jednoho z největších chovatelů loriů u nás, Tomáše Horyny, který mě jako první uvedl do problematiky chovu těchto ptáků. Nyní společně navštěvujeme prakticky každých 14 dní evropské „loriáře“ a ptačí parky, kde sbíráme užitečné kontakty a zkušenosti.
Teď k samotné návštěvě. Jako povětšinou jsme vyjeli v sestavě já, Jan Holan a Tomáš Horyna kolem 10. hodiny večer. Mě ještě 18 nebylo, takže o řízení se museli střídat kolegové. Naším prvním cílem byl Petr de Wilde (organizátor asociace European loribreeders), kterému jsme vezli lorie čárkované, mnohobarvé horské a timorské (modrolící). Shlédli jsme jeho chov, který čítá 9 párů loriů a vyrazili jsme dál k Walteru Braßelerovi (Německo), který měl zájem o naší starší samici Chalcopsitta scintillata (Lori rudočelý). Jeho chov byl podstatně větší – 31 párů (v jeho sbírce můžeme nalézt i vzácnější druhy jako např. Lori bojovný-zelenokřídlý). Po zhruba dvouhodinové návštěvě jsme se vypravili za dalším v pořadí a to Gert van Doorenem (druhý ze zakladatelů European loribreeders). Gert van Dooren chová lorie již dlouhou řádku let, má na kontě evropský prvoodchov loriů mnoh. jižních. V poslední době se rozhodl pro specializaci na dva druhy loriů - T.h.weberi a rosenbergii, přesto však jeho sbírka čítá skoro 30 párů různých druhů ptáků čeledi Loriidae. Zde jsme se zdrželi skoro celé odpoledne a debatovali o populaci vzácnějších druhů, jako je např. Vini peruviana, Eos histrio, atd.., v zajetí. Za Torbenem Lee jsme dorazili do Dánska až kolem 10. hodiny večerní, přesto se prostor na debatu o ptácích našel. Torben Lee patří bezesporu mezi největší loriáře v Dánsku, zabývá se především menšími druhy, zvláště pak charmozíny.
To by bylo ve stručnosti asi k návštěvě všechno. Pokud by chtěl někdo vědět jaké přesně druhy jaký chovatel chová, tak mi stačí napsat mail, SMS, zatelefonovat nebo se vyjádřit prostřednictvím diskuse. Určitě odpovím.
loriklub.horyna.com
www.loribreeders.com