Aktuálně: 2 632 inzerátů232 207 diskuzních příspěvků18 595 uživatelů

Zákony a pravidla pro majitele psů – přehled aktuálních legislativních změn

Zákony a pravidla pro majitele psů – přehled aktuálních legislativních změn
Marie Adámková, DiS. 01.04.2025, 13:00
184 6 minut čtení

V posledních letech došlo v České republice k významným změnám v legislativě týkající se chovu a venčení psů. Tyto úpravy mají za cíl zlepšit podmínky pro zvířata a zvýšit bezpečnost veřejnosti. V tomto článku se podíváme na nejdůležitější změny, které se dotýkají majitelů psů po celé republice.

Zákaz trvalého uvazování psů

Jednou z nejvýznamnějších změn je zákaz trvalého uvazování psů. To se často dělo například v chovu bull plemen, kde jich na jednom místě žilo vícero pospolu, ale úvazy se běžně využívaly i u pasteveckých plemen a někdy po nich sáhli i majitelé s pozemky bez plotů, kotců, nebo vlastnící psy útěkáře. Tento zákaz byl zaveden novelou veterinárního zákona č. 70/2025 Sb., která vstupuje v platnost 1. dubna 2025. Důvodem tohoto opatření je ochrana psů před stresem, nudou a zdravotními problémy spojenými s dlouhodobým omezením pohybu. Majitelé jsou nyní povinni zajistit svým psům možnost volného pohybu v prostoru, který jim umožní uspokojit jejich fyziologické a etologické potřeby.

Psi uvázaní u boudy by měli být již historií. Psi uvázaní u boudy by měli být již historií.

Povinnosti obcí při regulaci pohybu psů

Obce mají pravomoc upravovat pravidla pro pohyb psů na veřejných prostranstvích prostřednictvím obecně závazných vyhlášek. Mohou například stanovit, kde je povoleno volné pobíhání psů a kde je naopak vyžadováno vedení psa na vodítku nebo s náhubkem. Cílem těchto opatření je zvýšit bezpečnost obyvatel a zajistit čistotu veřejných prostranství.  Je však důležité, aby tato pravidla byla v souladu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání a byla dostatečně konkrétní, aby nedocházelo k právní nejistotě. Například v Praze byla přijata vyhláška, která výrazně omezuje volné pobíhání psů. Podle této vyhlášky je volné pobíhání psů ve veřejné zeleni zakázáno, s výjimkou přesně vymezených prostorů. Mimo tyto prostory musí být pes veden na vodítku nebo v těsné blízkosti doprovázející osoby tak, aby nedocházelo ke střetům s ostatními uživateli veřejné zeleně a jejich psy. V Třebíči byla zavedena vyhláška, která dává majitelům psů na výběr: buď musí být pes na vodítku, nebo může být bez vodítka, ale s náhubkem. Tato úprava zohledňuje potřeby některých plemen, kterým je obtížné nasadit náhubek. V Říčanech byla zavedena vyhláška, která nařizuje povinnost nosit náhubek pro psy velkých plemen. V Brně musí být pes na veřejném prostranství upoután na vodítko, nebo musí být opatřen náhubkem. Zároveň musí být pes pod neustálým dohledem a přímým vlivem osoby, která ho doprovází. Vzhledem k tomu, že pravidla pro venčení psů se mohou v jednotlivých obcích lišit, doporučuje se vždy seznámit s aktuálními místními vyhláškami platnými v dané obci. Tyto informace bývají dostupné na oficiálních webových stránkách obcí nebo na jejich úředních deskách. Povinnosti týkající se vodítka a náhubku se obvykle nevztahují na psi vodicí, asistenční, záchranářské a ani pro psy ve výcviku pro tyto účely, stejně jako psy při canisterapii.

Zjištěte si, ve kterých městských částech je nařízeno používání vodítka. Zjištěte si, ve kterých městských částech je nařízeno používání vodítka.

Další povinnosti při venčení psů

Při venčení psů platí obecná pravidla, která mají zajistit bezpečnost a pohodu jak pro psy, tak pro ostatní obyvatele:

  • Kontrola nad psem: Majitel musí mít psa pod kontrolou, aby nedošlo k ohrožení ostatních lidí nebo zvířat.
  • Vodítko a náhubek: V závislosti na místních předpisech může být požadováno vedení psa na vodítku nebo s náhubkem.
  • Úklid exkrementů: Majitelé jsou povinni uklízet po svých psech na veřejných prostranstvích.

Nedodržení stanovených pravidel může vést k různým sankcím, včetně pokut. Výše pokuty se liší podle závažnosti přestupku a místních předpisů. Například za neúklid exkrementů může být uložena pokuta až do výše několika tisíc korun. Je proto v zájmu každého majitele psa dodržovat platná pravidla a předpisy.

V některých místech je možné místo vodítka použít náhubek. V některých místech je možné místo vodítka použít náhubek.

Místní poplatky za psy

Majitelé psů jsou povinni hradit místní poplatky stanovené jednotlivými obcemi. Výše poplatku se může lišit v závislosti na místě bydliště a dalších faktorech, jako je například počet chovaných psů nebo jejich využití (např. asistenční psi mohou být od poplatku osvobozeni), i věku jejich majitele. Termíny splatnosti a konkrétní podmínky jsou stanoveny obecními vyhláškami, proto je důležité sledovat informace poskytované místními úřady.

Výjimky a osvobození

Některé skupiny obyvatel mohou být od určitých povinností osvobozeny. Například osoby nevidomé, držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P či osoby závislé na pomoci jiné fyzické osoby mohou být osvobozeny od místního poplatku za psa. Konkrétní podmínky osvobození stanovují jednotlivé obce ve svých vyhláškách.

Prodej štěňat na veřejných místech je dnes již zakázán. Prodej štěňat na veřejných místech je dnes již zakázán.

Změny týkající se chovatelů psů

Pro chovatele odchovávající štěňata nově platí také několik povinností. Patří mezi ně:

  • Povinná registrace chovů: Chovatelé, kteří vlastní tři a více fen starších 12 měsíců, jsou povinni registrovat svůj chov u Státní veterinární správy (SVS). Tato úprava má zlepšit dohled nad chovy a omezit nelegální množení psů včetně takzvaných množíren.
  • Evidenční povinnosti: Chovatelé musí vést podrobnou evidenci o každém vrhu štěňat. Do sedmi dnů od narození štěňat je nutné vyplnit evidenční list s informacemi o matce, počtu narozených štěňat, jejich pohlaví a identifikačních údajích. Při prodeji nebo darování štěněte je chovatel povinen předat novému majiteli kopii tohoto evidenčního listu spolu s informacemi o péči a krmení.
  • Označování štěňat mikročipem: Štěňata musí být označena mikročipem nejpozději do tří měsíců věku. Pokud jsou předána novému majiteli před dosažením tohoto věku, musí být označena již při předání. Nesplnění této povinnosti může vést k pokutě až 50 000 Kč.
  • Zákaz prodeje na veřejných prostranstvích: Novela zákona zakazuje prodej nebo předání psů a koček na veřejných místech, jako jsou parkoviště či trhy. Tento krok má zabránit nelegálnímu obchodu a podpořit transparentnost při převodu zvířat.

Tyto legislativní změny byly zavedeny s cílem zlepšit podmínky chovu psů v České republice, omezit neetické praktiky a zajistit lepší ochranu zvířat.

0
Podělte se s námi o názor na tento článek →

Marie Adámková, DiS.

Autorem od: 05.11.2024

Jsem trenérka a chovatelka psů. Kynologii se aktivně věnuji od roku 2005 a neustále se snažím v tomto oboru vzdělávat - ať už četbou odborných knih, tak i účastní na seminářích a lekcích s trenéry a veterináři z celého světa.

Podobné články

Může vás také zajímat