Aktuálně: 2 909 inzerátů224 785 diskuzních příspěvků18 465 uživatelů

Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže?

Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže?
Chov Zvířat 30.01.2025, 13:00
511 12 minut čtení

Tento článek byl napsán pro časopis Chovatel. Se souhlasem si jej mohou (v původním znění) přečíst i návštěvníci webu ChovZvířat.cz. Paní Dana Silovská skloubila své dva velké koníčky - faunu a flóru, a vytvořila okrasnou zahradu plnou života.

Řekl jsem si, že se pokusím o volný seriál pro časopis Chovatel, v němž budou předmětem mého zájmu, mých návštěv a reportážní snahy chovatelky. V minulosti jsem na cestách „po hambálkách“ navštívil paní Šárku Gajduškovou, jejíž Holanďanky, přesněji zdrobnělé holandské chocholaté slepice nesou dlouhodobě špičkovou plemennou úroveň (viz Chovatel 9/2020, článek 101 dalmatinů). Nyní se chci pokusit navštívit během roku šest dalších Šárčiných „kolegyň,“ v průřezu chovatelských „disciplín“ zastřešených Českým svazem chovatelů, zkrátka zaměřím se na dámy.

Cílem mé první cesty se stalo Spálené Poříčí. Malebné městečko najdete pod Brdy mezi Rokycany, Rožmitálem pod Střemšínem a Plzní.

Na zahradě z ulice nenápadného nízkého staršího domu užasnete. Mě se to stalo.

„Pokouším se o spojení vzácných druhů vodní drůbeže, kachniček, husic a dalších zvířat a okrasné zahrady. Můj dědeček Emanuel Čínovec stál u zrodu mé lásky k chovatelství. Na podobném dvoře, ale u jiného domu tady ve Spáleném Poříčí, mě jako malou školačku přivedl ke slepicím, a já si myslím, že je stále nade mnou a hlídá, abych měla štěstí. Já tady byla z Plzně každý víkend a vždy celé prázdniny, ve výběhu u slepic jsme měla houpačku – hrála si se slepičkami, povídala si s nimi… Když jsem dospívala uchvátila mě služební kynologie. Vlastnila a cvičila jsem dobrmany. Můj favorit se jmenoval Art. Ale posledních 15 let, poté, kdy jsem zakoupila tenhle dům, zde buduji okrasně chovatelskou zahradu. Myslím, že o tom ještě budu mluvit, ale nedělám zvlášť rozmanitou relaxační zahradu a zvlášť chov vodní drůbeže a dalších zvířat. Vymyslela jsem si, že ty dvě mé lásky spojím do jedné.

Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže?

Přijel jste za husicemi a kačenkami, ale přece jen by mělo zaznít, že mojí hlavní snahou je každodenní (nikdy nekončící) péče o mé dvě holčičky, které jsou tělesně i psychicky značně indisponovány a jejich rodiče nejsou a nebudou k jejich výchově k dispozici. Pojďte, já vás provedu. Uvidíte, co o tom napíšete…“

Nejprve jsem před sebou uviděl cestičku z nášlapných kamenů vedoucích mezi vzrostlé stromy a keře a záhy zaslechl zvuk tekoucí vody. Paní Dana si toho všimla:

Už jsem upustila od toho, abych sem pouštěla časté návštěvy. Před pár roky sem hlavně místní obyvatelé chodili tak trochu jako do malé zoo, pak mi došlo, že zvířata potřebují klid, že klid potřebuji i já a že nebudu odolávat nevhodnému chování volně vychovávaných dětí a střetávat se s jejich sebevědomími a neomylnými rodiči. A ta voda, co slyšíte a teď už i vidíte? Myslím, že se mi daří bazénky a jezírka udržovat. Samo sebou to není. Chováte-li kačky, které loví tak, že se potápí, musíte jim to umožnit. Měla jsem tady před lety mini bagr. Kluk, co ho obsluhoval, na mně volal: Jak hluboký? A já na to: Jak to půjde! Takže u mě jsou některá jezírka hluboká i 160 cm. Na jejich dně je vždy trošku bahna, tomu prostě nezabráníte, ale sám vidíte, že když se kačka potopí, krásně ji, díky průzračné vodě, vidíme. Voda je tedy to podstatné, o co tu jde! Především využívám vodu dešťovou stékající z okolních střech, výpar doplňuji z vlastní studny. A ten fígl průzračnosti mé vody se nazývá filtrace! V dnešní době se dá všechno koupit, ale já nedisponuji tolika penězi, a navíc jsem se naučila poradit si. U každého jezírka je filtrace – soustava nádob s různými filtračními náplněmi, používám, co mám při ruce, plastové krabice, molitany, kamínky, kartáče a rostliny, je to tedy filtrace částečně i kořenová. U mě jsou filtrační zařízení skryta výsadbou, tedy snažím se o to. Ještě poznamenávám: Každou filtraci musíte pravidelně čistit! Umíte si představit, jak přitom vypadám? Nechtějte to vidět. Možná, že někde zahlédnete hadici, nebo kabel, ne všechny se mi daří ukrýt. Když se náhodou něco zastaví, dá mi občas zabrat, než zjistím, ve kterém místě došlo k zastavení přívodu energie nebo vody. Pojďme, ptejte se.

Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže?

Je tady k vidění tolik, že vás, paní Dano, nechám, abyste mne provedla. O každém plemeni řekněte, co uznáte za vhodné, co si u něho vážíte, proč, jaké má zvláštní vlastnosti. Vyprávíte poutavě. Buďte spontánní. Do toho!

Dá se to obejít, projít kolem dokola, nášlapné kameny jsou hlavně pro dny, kdy se prostě vlhku nevyhnete. Snažila jsem se a stále se snažím, aby všechny výběhy na sebe volně navazovaly, když vytvořím nějaký nečekaný průhled odněkud někam a jsou v něm vidět kachny, mám z toho velkou radost. Už vím, které druhy se s druhými snesou, které potřebují klid a intimitu. A nepotkáme tady jen kačky, kachny a husice, ale také maru stepní, jménem Maruška. Nahradila mého milovaného klokana jménem Hopík, který ale začal trpět zákeřnou chorobou. Už nechovám ani dikobrazy, o které jsem se starala dlouho a ke kterým chci říct, není snad milejšího zvířete a skutečně šípy nestřílí! Dikobraz je noční živočich, teď je v mé zahradě v noci celkem klid, ale ruch začíná velmi brzo ráno. A hlavním dozorem je moje fenka Molly, je to nalezenec, voříšek, myslím, že v předcích má staforda. Ta na zahradu nepustí nikoho, koho já neodsouhlasím, ale vidíte, že si vás vůbec nevšímá. Kamarádí se všemi zvířaty na zahradě a je strašně mazlivá…

Pojď za námi, Molly! Oslovil jsem fenku, která se k nám poté zahradní pěšinou vydala a já se ji pokusil vyfotit.

Na Molly starost o bezpečnost zahrady samozřejmě nenechávám. Zvířata si střežím elektrickým ohradníkem, dále pachovým ohradníkem i kamerovým systémem.

Elektrického ohrazení jsem si povšiml až nyní, když mne o něm paní Dana informovala. Je nenápadné, nerušivé a skoro neviditelné. Má průvodkyně pokračovala ve výkladu:

Tady vám na příkladě jezírka, na kterém plavou morčáci, ukážu můj filtrační systém.

Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže?

Pak paní Danu odvedly domů na chvíli neodkladné povinnosti. Já jsem se prošel zahradou, výběhy a jezírka téměř všude, bujná vegetace v nádržích, která jsou někdy zapuštěná, někdy vyvýšená, mají zdrsnělé části břehů umožňující zvířatům dobrý vstup na vodu i výstup na břeh. Rostliny a kusy starého dřeva na březích zdařile napodobují přírodní zákoutí. U velké nádrže vytvořila chovatelka z velké klády něco jako přírodní molo nad vodou, kačenami evidentně zamilované. Uvědomil jsem si, že nebude snadné, aby se vše vešlo do jedné rozsahem omezené reportáže a napadlo mne, jak těžké bude vybrat fotky.

Paní Silovská se vrátila s miskou červů a miskou mražených rybiček: „To vám chci říct, krmení je důležité, každý druh má své potřeby. Třeba támhle husice australská se rybičky nedotkne, na rozdíl od husic královských nebo liščích. Krmím směsí pro kachny, granulemi pro plovoucí kachny, moučnými červy, rybami a zrním. Většina husic se pase. Na trávníku si zakládám v každém výběhu, i když na některých místech není tráva spásána a já ji musím protrhávat, vypadá to mnohem lépe zelené.

Zde mají své stanoviště husice liščí. To by mohlo čtenáře zajímat. Liščí proto, že v přírodě hnízdí v norách. Nebudují si je, ale obsazují již opuštěné. Hlavu jsem si lámala, jak jim to prostředí vytvořím, až zahnízdily u sousedky ve dřevníku, kam se dostaly nějak přes díru v prkenné zdi.

Chodili jsme zahradou, překvapila mne velmi prostorná voliéra se sovami sněžnými. K nim jsem od chovatelky slyšel: „Tady vidíte, že Hedvika Harryho Pottera byl samec! Ten je bílý jako sníh, samice je bílo šedá, střídají se bílá a tmavě šedá pera. Sovy chovám již sedm let. Samec je od chovatele ze Slovenska, samice je ze ZOO v Ústí nad Labem.

To chci také říct, vlastně hned dvě důležité věci. Většina druhů, které tady mám, jsou dost raritní, vše je chováno v souladu se správními předpisy, pravidelně sem docházejí kontroly příslušných orgánů státní správy, a spolupracuji s několika zoologickými základnami. Mnohdy je krevní základna úzká, musíme si pomáhat.

Tohle je asi nejcennější kachna, kterou chovám. Kačka strakatá, jsou zde dva páry. Mým úplně posledním přírůstkem jsou bernešky, ze kterých jsem nadšená. Hrdá jsem na to, že mám všechny druhy čírek, nejkrásnější jsou asi úzkozobé, celoročně vybarvené a také o něco větší srpoperé. Chovám několik druhů husic, z nichž nejraději mám orinocké a modrokřídlé. Daří se tu třem druhům hvízdáků. Myslím, že nejhezčí je americký, posuďte sám.

Opravdu je, uznal jsem, abych záhy zjistil, že i neposedné veverky jsou k vidění. „To jsou veverky sibiřské, ukážu vám, že se mě ve voliéře nebojí. Náhodou jsem zjistila, že největší veverčí pochoutka je sušený banán, ale většinu své stravy mají z mého sběru v lese, šišky, šípky, oříšky a dělím se s nimi o zeleninové saláty (bez koření, to se rozumí).

Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže?

Paní Dano, vy chováte ale také plymutky, a já slyšel, že máte velmi kvalitní odchovy.

Ano, ale mé plymutky bílé tady neuvidíte, mám je na jiném pozemku. Ráda se, mohu-li, účastním speciálních výstav Klubu plymutek. Vloni jsem byla v Chlumci nad Cidlinou, letos v Žírči. Omezená jsem péčí o holčičky, které musím vozit všude s sebou a vyžadují neustálou péči a dozor. Co tady ze slepic u mě uvidíte, jsou sumatranky velké i zdrobnělé. Jsou krásné, ale rozhodně ne vhodné pro začátečníky. Můj chov, snad to nebude znít pyšně, je velmi dobrý a uznávaný.

Přiznávám, že nehořím pro nekonečné vystavování. Jednak jsou zvířata ve stresu, jednak je to cestování, náklady a hlavně, hrozí riziko, že si sem zavleču nějaké choroby. Jak vysoko si mé chovy stojí vím, k tomu nepotřebuji neustálé výstavní trofeje.

Jak to děláte s rostlinami? Ve vodě i u ní je hodně druhů a máte tady krásné, a přiznám se, že pro mne neznámé vzrostlé stromy?

Se zelení je to tak. Obrovsky mě to baví. Jenže – když je rostlina v jezírku nebo ve výběhu, musíte bezpečně vědět, nebo vyzkoušet (to častěji) že není kachnám nebezpečná, ale zároveň že jim nebude moc chutnat, protože dlouho růst by nevydržela. U velkých stromů se snažím hledat na internetu a v zahradnictvích. Mám tu exotické paulownie s obrovskými listy, které jsou báječnou „střechou“, jak před sluncem, tak před deštěm. Prospívají tu tři druhy jilmů. S vodními rostlinami je to zábava i boj. Nevěřil byste, jak hluboké kořeny má orobinec. Nejhezčí je to tu na konci podzimu, když vyjde slunce. Když mě navštíví kamarádka, říkává: Jé, ty se máš, ty tady máš taková krásná romantická posezení. Úplně tě tady vidím s kávou relaxovat. Víte, ráda bych, ale mnoho času na odpočinek opravdu není…

Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže?

Pohladil jsem přítulnou fenku, která za námi znovu přiběhla po mostku nad jedním umělým říčním ramenem. „Víte, co nemám vůbec ráda?“ zeptala se mne paní Silovská, když jsme se posadili u voňavé kávy na jednu z oněch laviček v zahradě. Po mém záporném otočení hlavou pokračovala: „Nesnáším otázku: A můžete nám prodat násadová vajíčka? Proč bych to měla dělat? Poctivý chovatel odchová, posoudí chovatelské výsledky, pak třeba něco nabídne k prodeji. A když registruji, jak někteří shání stejné druhy každým rokem, dojde mi, jak se jim chovatelsky asi daří. A daří se, jen, když vytvoříte zvířatům co nejlepší prostředí, co nejbližší jejich původnímu přírodnímu. Když se někdo zeptá na násadová vajíčka, je jasné, že o chovatelství nic neví. Chce mít krásné zvíře a ušetřit za nákup. Když mi člověk řekne, já bych si koupil tuhle krásnou kačenku a jediné, co o ní ví, je, jakou má barvu. Není to pro mne kupec. Všem zájemcům o chov vodní drůbeže doporučuji a prosím je: Půjčte se literaturu, pročítejte internet, zkuste hledat korektní zdroje, mluvte s chovateli. Když zvířeti závislému na čisté tekoucí vodě nevytvoříte prostředí blízké tomu přirozenému, budete ho jen trápit. Zkrátka, jsou to kachny – potřebují čistou vodu, hodně vody!

Z toho, co jste mi povídala, vyplynulo, že jste organizována v Českém svazu chovatelů.

Ano, jsem v základní organizaci ČSCH Blovice a dále v Klubu chovatelů plymutek.

A stále vám dlužím odpověď na vaši první otázku: Proč jsem chovatelkou?

Je to můj životní styl. Mám ráda přírodu, klid... a někdy být daleko od lidí (myšlenkami) a od toho uspěchaného světa. Na mojí zahradě se totiž umí zastavit čas.

Mezi krásnými a spokojenými zvířaty na opečovávané zahradě paní Silovské jsem strávil čtyři hodiny. Utekly rychle a příjemně.

Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže? Lze skloubit okrasnou zahradu s chovem drůbeže?
0
Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat