Aktuálně: 3 168 inzerátů222 484 diskuzních příspěvků18 380 uživatelů

Jak vidí svět naši psí přátelé?

Jak vidí svět naši psí přátelé?
20 5 minut čtení

Psí a lidské smysly jsou od sebe poměrně vzdálené. Asi každý pejskař tuší, že co se týče například čichu a sluchu, jsou na tom psi oproti lidem podstatně lépe. Nicméně se zrakem je to spíš naopak. Zajímává vás, jak se liší psí zrak od našeho? Jaké barvy dokáže pes rozeznat, jak ostře vidí a na co bychom měli myslet při výběru hraček? Tento článek vás provede rozdíly mezi zrakem psa a člověka, a také porovná schopnosti psího zraku s kočičím.

Psí zrak je omezený, ale efektivní

Psí zrak je přizpůsoben životu lovce. Ačkoliv nenabízí stejnou ostrost a barevnost jako lidský zrak, psí oči jsou optimalizovány pro pohyb, soumrak a prostorovou orientaci.

Lidský zrak je na špičce evoluční škály ostrosti. Člověk vidí detailně, zatímco pes má oči zaměřené na pohyb. To znamená, že psi vidí svět spíše rozmazaně, zvláště na větší vzdálenosti. Co my dokážeme rozpoznat na vzdálenost 20 metrů, pes uvidí jako rozmazanou masu až na 6 metrech. Přesto je psí zrak dostatečný pro jejich potřeby. Zaměření na pohyb zajišťuje, že pes snadno zaznamená unikající kořist.

Porovnání barevného spektra ze stránky Opthalmo Vétérinaire. Porovnání barevného spektra ze stránky Opthalmo Vétérinaire.

Vidění na blízko a na dálku

Na druhou stranu psi dobře vidí ve vzdálenosti do 6 metrů a dokáží rychle zaostřit na pohybující se objekty. Tato schopnost jim pomáhala při lovu, kde bylo klíčem k úspěchu rychlé rozpoznání kořisti v pohybu. Zajímavé je, že psi mají omezené periferní vidění. Co se odehrává přímo před nimi, zachytí lépe než objekty na kraji zorného pole. Přitom zorné pole psa je přibližně 240° až 270° (liší se podle plemene a tvaru hlavy), kdežto u člověka je to přibližně 180° až 200°. Nicméně pes má takzvané binokulární zorné pole pouze asi 30° až 60°, což je oblast, kde se překrývají obrazy z obou očí a pes vidí trojrozměrně. Člověk má toto pole velké cca 120°, což je poměrně široká oblast trojrozměrného vidění.

Proč tomu tak je? Psi mají oči umístěné více po stranách hlavy, což rozšiřuje jejich celkové zorné pole, aby lépe sledovali okolí a včas zaregistrovali potenciální hrozby nebo kořist. 

Lidské oči jsou umístěné vpředu na hlavě, což umožňuje lepší prostorové vnímání a přesnější odhad vzdáleností. To je klíčové pro činnosti, jako je lezení, lov, nebo manipulace s objekty. Menší celkové zorné pole je u lidí kompenzováno vysokou ostrostí centrálního vidění (foveální vidění).

Zorné pole psa. Zorné pole psa.

Barvy v psím světě

Zatímco lidé rozeznávají široké spektrum barev díky trojici barevných receptorů (modrý, zelený a červený), psi mají pouze dva barevné receptory. Tento rozdíl znamená, že psí svět je odstínem mezi žlutou a modrou. Červená a zelená barva se psům jeví spíše jako odstíny šedé nebo hnědé. Pro psa je tedy typický park s trávou a červeným míčem spíše jednotvárnou plochou s málo rozpoznatelnými kontrasty. Výrobci různých psích pomůcek, jako jsou například agility překážky, se dnes již snaží vyrábět takové barevné kombinace, které jsou pro psy dobře rozpoznatelné.

Jak barvu tedy zvolit u psích hraček?

Při výběru hraček byste měli preferovat odstíny modré a žluté. Hračky v těchto barvách pes rozezná snadno i na trávníku nebo jiném pozadí. Naopak červené nebo zelené hračky mohou splynout s okolím a pro psa budou méně viditelné. Pokud chcete psovi usnadnit hledání, zvolte hračky, které kontrastují s prostředím, kde si nejčastěji hraje.

Lidské oko je více zaměřené na detaily. Lidské oko je více zaměřené na detaily.

Jak je na tom pes v porovnání s kočkou?

Zrak psa a kočky se liší v několika ohledech, které odrážejí jejich odlišné evoluční specializace. Kočky mají výrazně lepší noční vidění díky vyššímu počtu tyčinek v sítnici a odrazové vrstvě zvané tapetum lucidum, což jim umožňuje vidět až šestkrát lépe oproti lidem za šera. Psi také dobře vidí za nízkého osvětlení a také disponují vrstvou tapetum lucidum, nicméně v omezené míře a v tomto ohledu za kočkami zaostávají. Vnímání barev je u koček o něco lepší než u psů – kočky rozlišují modré a zelené tóny, zatímco psi vidí svět hlavně v odstínech modré a žluté.

Co se týče ostrosti zraku, kočky se zaměřují na detaily na krátkou vzdálenost (asi 2–6 metrů), což jim vyhovuje při lovu drobné kořisti. Psi naopak lépe vnímají pohyb na větší vzdálenost, i když jejich zrak není tak ostrý. Zorné pole je u psů širší (240°–270°) než u koček (200°–220°), ale kočky mají širší binokulární vidění (90°–100°), které je důležité pro přesné hloubkové vnímání při lovu. Oba druhy jsou citlivé na pohyb, přičemž kočky vynikají v detekci jemných pohybů na krátkou vzdálenost, zatímco psi lépe sledují pohybující se objekty na větší vzdálenosti. Tyto rozdíly odrážejí jejich evoluční adaptaci na různé způsoby lovu a prostředí.

Kočka oproti psovi lépe vidí na kratší vzdálenost. Kočka oproti psovi lépe vidí na kratší vzdálenost.
0
Podělte se s námi o názor na tento článek →

Marie Adámková, DiS.

Autorem od: 05.11.2024

Jsem trenérka a chovatelka psů. Kynologii se aktivně věnuji od roku 2005 a neustále se snažím v tomto oboru vzdělávat - ať už četbou odborných knih, tak i účastní na seminářích a lekcích s trenéry a veterináři z celého světa.

Podobné články

Může vás také zajímat