Úklid-boj, který nelze vyhrát, ale nesmí se vzdát

S bojem s nepořádkem ve psí domácnosti je to podobné jako s bojem s lidskou blbostí ze známého Werichova citátu. Nikdy ho nemůžeme vyhrát – ale to neznamená, že v něm můžeme ustat.
Právě teď na jaře se čelně střetávají dvě opačné tendence: snaha o tradiční jarní úklid bytu s rovněž tradičním obdobím línání našich psů. Otázka, jak udržet pořádek v domácnosti, kde žijí psi, je tedy právě teď aktuálnější než kdy jindy.
Na pořádek „jako pes“
Jak už to tak bývá, prevence je většinou účinnější než léčba. Pokud o pořízení psa teprve uvažujete, a přitom jste na pořádek „jako pes“, takže vzorně uklizený byt bez poskvrnky je pro vás prioritou a každý ve vzduchu poletující nebo na zemi se povalující chlup se stává zásadní překážkou, svou volbu raději ještě jednou zvažte. Domácnost, kde trvale žije pes, nikdy nebude sterilně čistá. Pokud jste ochotni ze svých požadavků trochu (i když ne moc) slevit, pořiďte si bezsrstého čínského či jiného naháče. Nebo aspoň pejska malého, s kraťoučkou hladkou přiléhavou srstí a bez podsady, či plemeno, které se trimuje (například hrubosrstí teriéři) nebo stříhá (například pudl) – ti chlupy prakticky neztrácejí. Musíte ovšem počítat s tím, že několikrát za rok navštívíte psího kadeřníka – což něco stojí. Množství srsti, které z těchto psů po bytě vypadá, je výrazně menší, než když budete mít doma psa velkého, chlupatého, nebo jen s hustou podsadou – obrovské množství chlupu je i ze zdánlivě bezúdržbového krátkosrstého labradora, právě proto, že má velmi hustou podsadu.
Pozor: obecně ne vždy platí, že hladkosrstí psi jsou v bytě praktičtější než psi dlouhosrstí. Plemena s krátkými tvrdými chlupy, jako jsou například dalmatin nebo francouzský buldoček – vypouštějí ostinky, které se zabodávají do čalouněného nábytku a koberců a jsou prakticky neodstranitelné. Naopak dlouhosrstá plemena, která majitel pravidelně vyčesává, například dlouhosrstá kolie, doma tolik chlupů neztrácejí, a když už, lze je snáze odstranit.
Zvažte také, že mnozí, zvláště velcí a lymfatičtí psi (buldok, boxer, velcí molossové) doma výrazně sliní.
Posviťte si na zařízení!
Pokud už doma jednoho či dokonce více psů máte a těžko nesete, že boj s nepořádkem kvůli tomu spíše prohráváte, zamyslete se nad tím, zda by situaci nezlepšila změna bytového zařízení. Místo celopodlahové krytiny rozmístit po bytě malé koberečky, které se dají snadno vyklepat a otřít (případně vyprat v pračce). Dobrou volbou jsou vinylové předložky a koberce, vyrobené z kvalitního víceúčelového polyesteru. Nemusíte je vysávat, stačí přetřít mopem nebo hadrem a máte vyčištěno.
Nebo se koberců úplně zbavte a uchylte se buď ke snadno omyvatelným laminátovým podlahám (na kterých však psí tlapky kloužou a drápky klapou), či možná ještě lépe k „nesmrtelnému“ PVC. To sice není tak „trendy“, ale z hlediska psů je velmi dobrou volbou, protože se snadno udržuje, nebývá na něm vidět špína ani rýhy od drápů, je měkké a příjemné na došlap. Dnes už se vyrábí v takové škále vzorů a barev, že je vhodné prakticky do jakéhokoliv interiéru. Úplně nejvhodnější je však do „psí domácnosti“ podlaha vinylová, která je pevná i pružná, odolná vůči poškození, tekutinám i nečistotám.
Když budete mít vyřešený základ, tedy podlahy, zkuste si posvítit i na nábytek. Pokud nemáte financí nazbyt, pořiďte si alespoň prací přehozy, které budete často měnit za čisté, nebo rovnou sedací soupravu se snímatelnými potahy, jež se dají bez problémů prát v pračce, standardně je nabízí třeba IKEA. Další, finančně náročnější možností je čalouněný nábytek s omyvatelnými potahy nové generace s teflonovou úpravou, které jsou nenasákavé a z nichž lze nečistoty snadno setřít.
Pak už zbývá jen položit ke dveřím hrubou rohožku či kobereček, kde se psí tlapky po procházce zbaví nejhrubších nečistot. A kdyby za obzvláště blátivého dne ani to nestačilo, vše vyřeší pro vás i psa snadno dostupný sprchový kout, kde psa zespodu vysprchujete vlažnou vodou a následně osušíte. Pravidelnému používání šamponů, i těch speciálních, určených pro psy, se však raději snažte vyhnout.

Před dveřmi, za dveřmi
Učte svého psa od útlého mládí, že po návratu z procházky nesmí bezhlavě vrazit do bytu, ale že se musí zastavit na rohožce (nebo speciálním, k tomuto účelu určeném koberečku) a počkat na otření či omytí tlapek, případně na přenesení nebo převedení do koupelny.
Poté by se měl automaticky odebrat na svůj pelíšek, kde v klidu oschne a kde z něj, zvláště pokud má tzv. samočistící srst, opadá venkovní špína.
„Bezchlupé“ domácnosti výrazně napomůže, když obecně – ale zvláště v období línání – budete psa vyčesávat a kartáčovat venku. Pokud nemáte vlastní zahrádku nebo balkon, jde to i na lavičce v parku.
Co vám také pomůže zbavit se chlupů
- furminátor – vyčesávací hrablo
- lepivé válečky na odstraňování chlupů z oblečení
- kartáče a válečky na zvířecí chlupy
- turbokartáče na zvířecí srst
- navlhčená gumová nebo antistatická rukavice
- kuličky do pračky zachycující vlákna
- gumové kartáče
Tabu zóny
Pes, který nesmí do postele nebo na gauč, ba který ani nemá volný přístup do všech místností v bytě, není automaticky chudák. Často tomu je právě naopak. Když od počátku stanovíte jasná pravidla, kam pes smí a kam ne, nejenže tím sobě ušetříte do budoucna mnoho času, který byste museli věnovat intenzivnějšímu úklidu a častějšímu praní, ale jemu pomůžete pochopit, jak vaše domácnost funguje a že když bude dodržovat pravidla, jeho život bude klidný a spokojený. Není nic horšího, než když panička pejskovi přes den povolí roztahovat se na pohovce, a páníček mu za totéž po návratu z práce vztekle vynadá, nebo když pes za suchého počasí smí ťapat po celém bytě, ale když zaprší, je jeho šlápnutí na světlý koberec provázeno hysterickými výlevy. Lepší je psu vymezit jeho místo a jasně mu vytyčit „tabu zóny“. Je to snazší, než si myslíte, stačí jen důslednost ze strany všech členů rodiny. Jeho pelíšek musí být snadný na údržbu – prací, nebo omyvatelný s prací výplní.
Je samozřejmě třeba ho často luxovat, vyklepávat a prát a místo, kde pes jí, zase omývat – ale to vše je mnohem snazší a také účinnější než po každém návratu z procházky gruntovat celý byt.
Věřte tomu nebo ne, v mnoha domácnostech žijí zcela spokojení psi, kteří nikdy nevkročili do ložnice, do kuchyně nebo do dětského pokoje. Opravdu je to jen na vás, co psu dovolíte a nakolik si i tímto způsobem péči o domácnost zjednodušíte.
Vybavte se technikou!
Velkým pomocníkem v boji s nepořádkem jsou výkonné domácí spotřebiče, v prvé řadě vysavače. Odstraňování chlupů není zdaleka důležité jen z estetického hlediska – pravidelné vysávání představuje osvědčený prostředek v boji s vnějšími parazity, především blechami a jejich vajíčky. Odhadem až 95 procent bleší populace v různých stadiích vývoje se nachází nikoli na psu, ale v okolním prostředí!
Běžným sáčkovým vysavačům při souboji s „chlupatou“ domácností rychle dochází dech i kapacita. Odolné nečistoty a zvířecí chlupy mnohem snadněji odstraníte pomocí speciálních vysavačů s vysokým výkonem, vybavených speciálními hubicemi na zvířecí chlupy a tlakovým systémem pro mokré čištění. Vodní filtr vysavače navíc brání šíření zvířecích chlupů a částic nečistot mimo filtrační systém, což výrazně zlepšuje kvalitu vzduchu v domácnosti. Zvířecí chlupy a částice nečistot jsou pak hygienicky odstraněny spolu se špinavou vodou. Tyto vysavače jsou vhodné i do domácnosti, kde žijí alergici.
S odstraněním srsti z gaučů, křesel, pohovek a čalounění vám výrazně pomůže speciální turbokartáč na zvířecí srst. Na trhu se už dokonce objevily i výrobky, s jejichž pomocí vysáváte přímo psí srst. Ne každý pes, zvláště bez předchozí trpělivé průpravy, však je ochoten si to nechat líbit.
Když máte doma psa, musíte automaticky počítat s tím, že budete muset častěji luxovat a/či vytírat, zvažte pořízení kvalitního automatického robotického vysavače, který vás nudné každodenní práce z větší části zbaví (i když se nedostane do všech zákoutí), protože doma uklidí, třeba když budete v práci.
Zásady prevence
- psa vždy očistit hned za dveřmi
- po procházce ho nechat na nějakou dobu na jeho místě
- vytyčit tabu zóny (pohovky, ložnice, místnosti s kobercem apod.)
- psa pravidelně vyčesávat, nejlépe venku
- psa nepouštět do postele
Take it easy!
A na závěr jedno důležité upozornění, které by se dalo lapidárně shrnout známým anglickým rčením „take it easy“. Neboli, ve volném překladu, nedělejte si větší starosti, než je nutné. Každý pejskař se musí smířit s tím, že ať se bude snažit sebevíc, domácnost se psem zkrátka nikdy nebude dokonale uklizená a bez poskvrnky. Když skončí období línání, pejsek třeba dostane zažívací obtíže a poblinká gauč, přepadne ho průjem, když nejste doma, ve strachu před bouřkou si vyhrabe noru do pohovky, případně vycupuje obsah polštářů (vše osobně zažito). Zkrátka vždycky se najde něco, nad čím duše hospodyňky či puntičkáře sice zpočátku zapláče, ale následně ta pejskařská získá navrch, aby nakonec s odstupem vše zpracovala do zábavné historky, jako to činím právě teď já. Smysl pro humor a odstup jsou zkrátka zásadními obrannými strategiemi, jak se vyrovnat s tím, co naši pejskové tu a tam doma napáchají. Protože oni nám za to stojí!
Jak urychlit línání
- vyčesávat každý den
- podávat přípravky s biotinem
- kvalitnější výživou s vyšším obsahem bílkovin
- vykoupáním