Aktuálně: 3 740 inzerátů209 359 diskuzních příspěvků18 238 uživatelů

Jak vypadají canisterapeutické zkoušky?

Jak vypadají canisterapeutické zkoušky?
13 9 minut čtení

Canisterapie je léčebná metoda, při které se využívá speciálně vycvičený pes. V České republice se s canisterapií můžete nejčastěji setkat v zařízeních nabízejících sociální služby, ale také ve zdravotnických zařízení a ve školství.

Máte doma psa, který miluje cizí lidi, je empatický, kontaktní a zároveň poslušný? Pak i vás možná někdy napadlo, zda by z něj nebyl dobrý psí terapeut. K tomuto cíli může vést více cest. Jelikož v České republice existuje hned několik organizací věnujících se výcviku canisterapeutických psů, můžeme se setkat i s rozdílnými zkušebními řády, a tedy i požadavky na člověka i psa. Pokud vám tedy nějaká organizace nevyhovuje, můžete seminářem či zkouškou projít u jiné. V tomto článku se zaměřím na zkoušky, které provádí Centrum pro výcvik psů Alfa, jelikož jsem u nich tuto zkoušku skládala postupně se třemi fenkami, s tou poslední teď v listopadu 2024. 

Během canisterapie lze použít různé hračky. Během canisterapie lze použít různé hračky. Foto: https://www.freepik.com/

Předpoklady týmu

Canisterapeutické zkoušky se v této organizaci můžete zúčastnit, pokud je vám alespoň 16 let. U psů se pak věk rozlišuje ještě velikostí - pokud máte malého psa do kohoutkové výšky 45 centimetrů, můžete s ním nastoupit nejdříve od jeho dovršených 10 měsíců. S vyšším psem nejdříve od jeho 12 měsíců. Pokud pes absolvuje zkoušku v rozmezí 10-24 měsíců, je povinen zúčastnit se přezkoušení ve věku 24-28 měsíců. V ostatních případech platí zkouška na dobu 2 let, pak je vhodné ji opakovat. Je to z toho důvodu, aby se znovu otestovalo, zda je pes stále schopný práce, zda ho kontakt s lidmi stále baví a není už vyhořelý. Důležité je, aby pes, který na zkoušku nastupuje, měl alespoň základní výcvik, nebál se rehabilitačních pomůcek, dokázal pracovat s jednotlivcem i se skupinou osob, měl rád lidi a hlavně nebyl za žádných okolností agresivní. Psovod by měl být empatický, trpělivý a měl by mít přehled o práci s klienty. Ten může získat například díky seminářům. Často se však na zkoušky hlásí lidé, kteří pracují v oboru a své budoucí klienty znají opravdu dobře. Pokud však chcete na canisterapii docházet pouze externě, měl by na vás po dobu vašeho pobytu v zařízení celou dobu dohlížet někdo z personálu, kdo klienty zná. 

Canisterapie v praxi. Canisterapie v praxi. Foto: Marie Adámková

Co nás ve zkoušce čeká?

Podle zkušebního řádu výše zmíněné organizace byste se měli se svým psem připravit na následující cviky: přivolání psa, přivolání psa za ztížených podmínek, ovladatelnost psa na vodítku, odmítnutí potravy na stole (případně na stoličce u malých psů), průchod skupinou osob, klid při nárazovém zvuku a rušivých vlivech, prohlídka psa, ponechání psa s cizími osobami, podávání pamlsku a potravy psovi, hlazení psa více lidmi najednou, chování psa vůči ležící osobě, kontakt psa s mentálně postiženou osobou. Každý cvik může být hodnocen až 10 body. Aby pes zkouškou prošel, musí mít alespoň 83 bodů. Pokud v kterémkoliv cviku bude hodnocen 0, zkoušku nesplnil. Jestliže při jakékoliv části zkoušky projeví agresivitu, je okamžitě ze zkoušky vyloučen a již se jí nemůže znovu zúčastnit. Pokud však pes zkoušku nesplní z jiného důvodu, může na ni nastoupit zase kdykoliv znovu. Asi není třeba psát, že jelikož se jedná o zkoušku, nemohou se v jejím průběhu používat žádné pamlsky. 

Teď trochu detailněji

První cvik je poměrně jednoduchý, pokud má váš pes alespoň základní výcvik. Na pokyn rozhodčího odepne psovod psa z vodítka, zastaví se a čeká, až se pes vzdálí alespoň na 15 metrů. Pomocník může psa odlákat. Na další pokyn psa přivolá. Cvik se provádí venku, přičemž ostatní účastníci zkoušky stojí opodál a psa si nevšímají.

Ovšem přivolání psa za ztížených podmínek už bývá pro většinu psů docela oříšek. Jakmile se totiž pes vzdálí od psovoda, začne ho pomocník (nebo rozhodčí) krmit - používá k tomu opravdu lákavé dobroty a snaží se přitom udržet pozornost psa na sebe. Psovod musí psa od pomocníka odvolat. Můžete použít běžný povel, ale klidně i tlesknutí nebo písknutí - hlavní je udělat cokoliv, aby se k vám pes zase vrátil. Vy se však nesmíte příliš hnout z místa, kde jste psa vypustili. Pokud tedy máte žravého psa jako já, speciálně se na tento cvik zaměřte, protože pomocník i rozhodčí si dají hodně záležet, aby se psu zpátky k vám nechtělo.

Ovladatelnost psa na vodítku

U tohoto cviku se sleduje, zda se pes nebojí lidí používajících různé kompenzační pomůcky, jako je invalidní vozík nebo berle. Pes musí ukázat, že je schopen doprovázet člověka vedle těchto pomůcek a nepřekážet mu v cestě. Zároveň se testuje, zda se pes příliš nelekne, pokud člověku berle upadnou přímo před psa. Berlí nebo slepeckou holí se pak rozhodčí může psa ještě dotýkat - sleduje přitom, zda pes příliš neuhýbá a není nejistý. Ideální je, pokud jde pes na prověšeném vodítku a kopíruje rychlost chůze psovoda. Prochází-li dveřmi, měl by zastavit a nechat psovoda v klidu projít. 

Letošní podzimní zkoušky se konaly ve Zlosyni. Letošní podzimní zkoušky se konaly ve Zlosyni. Foto: Marie Adámková

Odmítnutí potravy na stole

Cílem tohoto cviku je prověření, zda si pes samovolně nevezme potravu odloženou na stole. U malých psů se používají i různé stoličky, my jsme na poslední zkoušce měli talířek obrácený dnem vzhůru, na kterém bylo několik lákavých pamlsků. Pomocník položí na stůl či stoličku jídlo a pak vyzve psovoda, aby přišel do těsné blízkosti a zastavil se. Následně se s ním dá do řeči. Pes se nesmí pokusit jídlo ukrást. Je povoleno psa jednou upozornit - například povelem "nesmíš", nebo "fuj".

Průchod skupinou osob

Člověk se psem se rozejde proti skupině osob, která se může chovat různě - může být hlučná, motat se, dupat či poskakovat. Psovod se psem prochází těsně mezi nimi. Na poslední zkoušce jsme se s fenkou musely lidmi prostrkat, jak byli namačkaní na sebe. Sleduje se, zda pes není bázlivý či agresivní a zda skupinku neobtěžuje, ale následuje svého psovoda v chůzi.

Klid psa při nárazovém zvuku a rušivých vlivech

Tento cvik se hodnotí po celou dobu zkoušky. Kdykoliv se tak může stát, že někde někdo tleskne, něco někomu spadne, nebo vedle vás někdo náhle nahlas zaječí. Pes by se neměl nechat vyrušit z činnosti ani reagovat agresivně či bázlivě. Neadekvátní a nezvladatelná reakce psa se hodnotí jako nesplnění cviku.

Canisterapeutický pes dokáže vnést do života člověka mnoho radosti. Canisterapeutický pes dokáže vnést do života člověka mnoho radosti. Foto: https://www.freepik.com/

Prohlídka psa

Cílem cviku je prověřit, zda se psem může manipulovat i cizí osoba. Pomocník osloví majitele i psa, převezme vodítko, vezme psa do náruče, postaví ho na stolek s neklouzavým povrchem. Následuje prohlídka zubů, uší, očí, ohonu, tlapek. U velkého psa, nebo pokud k tomu nejsou vhodné podmínky, se prohlídka provádí na zemi. Při prohlídce pomocníci či rozhodčí na psa klidně promlouvají, hladí ho a mohou mu podat i pamlsek. Poté psa sundají ze stolu a předají zpět majiteli. Celý tento cvik probíhá za přítomnosti psovoda, který je od psa cca 2 – 3 metry. Psovod smí psa povzbudit pouze hlasem. Za nesplnění cviku se považuje, projeví-li pes silnou bázlivost, nenechá se prohlédnout nebo projeví náznak agresivity.

Ponechání psa s cizími osobami

U tohoto cviku se hodnotí komunikace a spolupráce s dalšími lidmi. Psovod přivede psa k sedícímu či ležícímu pomocníkovi, což může být i rozhodčí. Pomocníků však může být i více. Jakmile je pes u něj, začne si ho pomocník všímat a hladit ho. Psovod dá psu pokyn na setrvání na místě a vzdálí se alespoň na 5 metrů, kde se začne bavit s jiným pomocníkem a psa si nevšímá. Pomocník psa objímá, tiskne ho k sobě, může mu nadzvednout nohy, sahat na obličejovou část, nadzvedávat pysky, uši, jemně ho zatahá za ocas. Manipulace musí být k psovi šetrná a nesmí být nijak bolestivá.

Podávání pamlsku a potravy psovi

Při tomto cviku podává pomocník (nebo rozhodčí) psu pamlsky z ruky a hodnotí, jak citlivě si je pes bere a zda přitom nezpůsobuje svými zuby bolest. Psovod může psa ovlivňovat hlasem, nesmí ho však držet za obojek či postroj.

Hlazení psa více lidmi najednou

Psovod přivede psa do skupiny lidí, kteří se chovají přirozeně, baví se spolu, smějí se, následně se seskupí a udělají kolem psa pevnou bariéru. Hodnotí se psychická odolnost psa. 

Den zkoušek - aneb čekáme až na nás přijde řada. Den zkoušek - aneb čekáme až na nás přijde řada. Foto: Marie Adámková

Chování psa vůči ležící osobě

Při tomto cviku přivede psovod psa k ležící - nemohoucí - osobě, která je při zkouškách nejčastěji na dece na zemi. Pes by měl navázat kontakt s ležící osobou a ideálně si k ní lehnout či sednout. Pomocník může psa hladit, odměňovat pamlsky, poplácat ho, položit mu ruku přes oči, na uši, tlamu, nos, sahat mu na nohy, případně ho i jemně zatahat za chlupy. Manipulace nesmí být pro psa bolestivá. Hodnotí se navázání kontaktu.

Kontakt s mentálně postiženou osobou

Tento cvik bývá pro psy celkem náročný. Během polohování totiž pomocník dostane simulovaný záchvat, při kterém křičí, kope kolem sebe, buší rukama do země, může psa tisknout k sobě a projevovat se křečovitě. Pes nesmí jevit známky agrese nebo nepřiměřené bázlivosti. Jakmile záchvat skončí, pes se může vzdálit, ale následně se opět psovodem vyzván, aby se k této osobě vrátil. 

Jeden z přihlášených psů skládal zkoušku asistenčního psa - zde sundavá páníčkovi bundu. Jeden z přihlášených psů skládal zkoušku asistenčního psa - zde sundavá páníčkovi bundu. Foto: Marie Adámková

Závěrem

Jak tedy z popisu zkoušky vyplývá, je potřeba, aby byl pes nejen poslušný, ale také psychicky odolný a hlavně, aby si kontakt s lidmi užíval a dokázal klidně reagovat na nastalé situace. 

Naše corginka Máťa s certifikátem a vestičkou. Naše corginka Máťa s certifikátem a vestičkou. Foto: Marie Adámková
0
Podělte se s námi o názor na tento článek →

Marie Adámková, DiS.

Autorem od: 05.11.2024

Jsem trenérka a chovatelka psů. Kynologii se aktivně věnuji od roku 2005 a neustále se snažím v tomto oboru vzdělávat - ať už četbou odborných knih, tak i účastní na seminářích a lekcích s trenéry a veterináři z celého světa.

Podobné články

Může vás také zajímat