Vrchol českého dogdancingu nabídl pestrý program
V neděli 3. 11.2024 se v Centru pro volný čas - Na Fialce v Říčanech u Prahy konalo Mistrovství České republiky v dogdancingu (tanci se psem), tedy vrchol tuzemské soutěžní sezóny. K vidění byla široká škála dechberoucích sestav i zúčastněných psích plemen.
V tomto oblíbeném kynologickém sportu, kde tým ve složení člověk a pes předvádí předem nacvičenou sestavu s různými triky do hudby, se člověk nestačí divit, co vše jsou psi schopní předvést. Poměřit svou taneční i příběhovou kreativitu přijelo 32 zkušených týmů. Závod posuzovaly tři rozhodčí, a to Andrea Špalková (CZ), Cristina Tirelli (IT) a Vladislava Akimova (LV). Právě posuzování i od zahraničních rozhodčích přidává do závodu to správné okořenění.
Začínalo se klasicky heelworkem
Heelwork to Music je kategorie, ve které pes předvádí různé cviky na hudbu v pozicích u nohou psovoda. Pozice jsou jasně předepsané a celkem je jich 10. Patří mezi ně klasická pozice u levé nohy čelem psa vpřed, ale pak i náročnější, kdy se pes dívá opačným směrem. Stejně tak je tomu i u pravé nohy a mezi nohama psovoda. Následují pozice bokem k psovodovi před ním a za ním, kde pes opět mění směr postavení svého těla. Aby to nebyla nuda, snaží se psovodi přinést do svých sestav nějaký nápad, příběh či taneční projev, protože u dogdancingu se nehodnotí jen technický dojem, ale i ten umělecký. Je to trochu jako u lidského krasobruslení. Co mě velmi potěšilo, byla různorodost plemen, která se na tomto vrcholovém závodě předvedla. Dříve býval dogdancing spojován hlavně s border koliemi, ale ty byly letos v menšině. V heelworku jsme tak kromě borderek mohli vidět i belgického ovčáka malinois, zlatého retrívra, welsh corgi pembroke, chodské psy, křížence německého ovčáka, stafordširského bulteriéra, Flat Coated retrívra, dobrmana, evropského saňového psa, australského ovčáka a novofundlandského psa. Tato paleta plemen dodala celému závodu na pestrosti a bylo se opravdu nač dívat. Možná si při čtení říkáte, jak se vůbec taková plemena mohou mezi sebou poměřovat, a máte pravdu - není to nic lehkého. Rozhodčí by sice měli při svém hodnocení k plemenným predispozicím psa přihlédnout, ale i tak musí jejich majitelé vymyslet sestavu na míru přímo svému psu. Vidět pak v klusu a cvalu obrovského novofundlandského psa, nebo welsh corgiho, který dokáže i se svýma krátkýma nohama vyskočit na záda své paničky v podřepu, je prostě krásné. Stejně jako ukázka skvělé koncentrace dobrmanky nebo fenky evropského saňového psa, který, jak název napovídá, má předpoklady k úplně jiné práci.
Každý výkon měl své kouzlo
Ačkoliv dřív býval heelwork považován za nudnější disciplínu, už pár let tomu tak rozhodně není, protože psovodi vymýšlí čím dál originálnější sestavy a doplňují je skvělými kostýmy. K vidění tak byly i různé filmové postavy a motivy - například zebra z Madagaskaru, pak také tajemná Siréna, Rebelka, dráček z filmu Jak vycvičit draka, Moana, indiáni, zombie, a pak i čistě taneční sestavy. Každá sestava mohla být dlouhá maximálně 4 minuty. Odehrávala se na ploše velké přibližně 10 x 15 metrů. Pes smí být během sestavy odměňován pouze slovně, pamlsky a hračky nejsou povolené a jejich vnesení na taneční plochu znamená diskvalifikaci. Plocha bývá ohraničena, ale vstup a výstup je volně průchozí. Pokud by tedy pes nebyl v pohodě a nechtěl cvičit, může svého majitele kdykoliv opustit – i to se však hodnotí diskvalifikací.
Freestyle byl jako vždy atraktivní
Ve freestylu startovalo 14 účastníků. Tato disciplína je velmi oblíbená, jelikož psovodi se svými psy nejsou téměř ničím omezeni a mohou tak nechat plně rozvinout svou fantazii. Cviky jsou pestré a s každým rokem se technická úroveň sestav zvyšuje. Už to nejsou jen rychlé přechody mezi cviky, vysoké přeskoky, panáčkování v sedě či ve stoje, ale také práce na dálku, kdy psovod stojí na jednom místě a psa má od sebe i více než 10 metrů, kde plní různě těžké cviky, často i odvrácený od psovoda. Předvedla se opět široká paleta plemen, a to border kolie, Kavalír King Charles španěl, evropský saňový pes, chodský pes a několik kříženců. V obou disciplínách je možné využít i rekvizity a ve freestylu o ně nebývá nouze. Vidět byla tedy například sestava na téma chytání ryb, při které se na závodní ploše ukázaly plyšové ryby, prut s navijákem a výborně to potrhl kostým majitelky, která přišla v holínkách. Jiná soutěžící zase na plochu nastoupila v kostýmu starého pána, ale po pár tónech hudby ze sebe tento kostým setřásla a pokračovala v mladistvějším a na rychlejší hudbu, což byl příjemný zvrat. Pro mě nejdokonalejší sestava dne byla sestava závodnice Barbory Koblihové, která ji se svou borderkou ztvárnila na téma voda. V sestavě měly mnoho opravdu náročných cviků a většinu z nich v obrovské vzdálenosti jedna od druhé. Fenka pracovala precizně a vše bylo doplněno krásným kostýmem a vějířem s dlouhým látkovým "ocasem". Měla jsem to štěstí být u toho, když tato sestava vznikala a tajil se mi dech, když jsem si uvědomila, že neuplynulo ani čtvrt roku a závodnice sestavu dokázala už teď takto perfektně předvést. Není neobvyklé, že se sestavy trénují i více než půl roku a teprve po roce soutěžení bývají takzvaně ochozené a tým si je v sestavě a cvicích jistý.
Nešťastné náhody dne
Nebyla by to práce se zvířaty, kdyby s sebou nenesla riziko, že se něco nepovede. Pes není stroj, a tak se může stát, že nemá svou náladu, začichá se, začne ho svědit ucho, nebo je ve stresu z prostředí a kvůli tomu je pomalejší a hůř se soustředí. Na letošním mistrovství došlo, bohužel, ještě ke dvěma nešťastným chvilkám. První z nich se stala snad nedopatřením, nebo možná neinformovaností samotné závodnice, která nevěděla, že již při slavnostním zahájení a nástupu všech účastníků na soutěžní plochu nesmí mít u sebe žádné pamlsky. Jelikož během této chvíle odměnila jednoho ze svých psů (který na závodě ani nesoutěžil), byla ze soutěže diskvalifikována. Je to obrovská škoda a myslím si, že nejsem jediná, kdo byl zvědavý, jak se svou vydařenou sestavou na letošním mistrovství umístí. Před pár měsíci se totiž tato slovenská závodnice stala mistryní Evropy. Pořadatelé ji alespoň nechali na konci celého závodu startovat bez nároku na posouzení, a tak jsme si všichni mohli užít její krásnou taneční sestavu na píseň Hit the Road Jack ve dvou hudebních úpravách. Obrovský potlesk si vysloužila také česká závodnice, jejíž fenka během sestavy měla po přeskoku své paničky takovou radost, že pokračovala v běhu a přeskočila i ohraničení závodní plochy. Jelikož to bylo bráno jako opuštění závodního prostoru, byla též diskvalifikována. Bylo vidět, že ji to hodně mrzí, ale po chvilce s fenkou pokračovaly dál a sestavu krásně odcvičily.
A jak to celé dopadlo?
V kategorii Heelwotk to music se na třetím místě umístila Kamila Petrová s téměř jedenáctiletou fenkou chodského psa Vivien Reilly z Gipova. Na druhém místě se umístil jeden ze dvou mužů závodu, a to Ivo Ištvánek a border kolie Fairy Froya Hola Hopa. První místo s titulem Mistr České republiky získala Alena Smolíková s border kolií Freestyle Fox Royal Fellow. V kategorii Freestyle se na stupních vítězů umístily samé border kolie. Třetí místo patřilo Denise Kučerové a Akimovi from Edge of Paradise, druhé místo obsadila Alena Smolíková a Freestyle Fox Royal Fellow a titul nejvyšší šel zaslouženě k Barboře Koblihové s Amazing Amexia Bellis Hope.