Kune kune – malé a přátelské plemeno prasat
Kune Kune je malé plemeno domácích prasat pocházející z Nového Zélandu. Původ má zřejmě v asijských domácích plemenech přivezených na Nový Zéland kolem roku 1800 velrybáři nebo obchodníky.
Na Novém Zélandu prasata chovali polynéští obyvatelé - Maoři. V současnosti je najdeme v chovech po celé planetě, Českou republiku nevyjímaje.
V překladu z jazyka Maorů, má název kune kune význam jako „buclatý“. A tento překlad také nejlépe vystihuje jejich vzhled. Kune kune jsou přátelští společníci a na řadě míst je chován pro děti. Jsou mazliví a nechají se drbat nebo krmit z ruky. Pokud nejste schopni nabídnout tomuto prasátku, co je k jeho chovu přirozené, nemůžete očekávat, že ono vám ze sebe nabídne to nejlepší na oplátku. Tím myslím jeho náklonost, čistotnost a po sléze i chutné maso. Welfare je v tomto případě opravdu důležitý, psychika každého jedince je půl zdraví i u lidí a všech ostatních zvířat.
Prasata kune kune disponují velkou škálou barevných variet. Vyskytují se od klasických bílých s černými skvrnami, až po černé, hnědé, zlaté nebo strakaté ve zmíněných barvách.
Charakteristickým znakem plemene je krátký rypák. Někteří jedinci jej ale používají jen velmi málo a téměř neryjí. To je skvělá vlastnost pro chov na vašem pozemku u domu. Většinou ale potřebuje kaliště, kde se bude válet v blátě, zbytek zahrady už potom zůstane netknutý. Prasata kune kune jsou čistotná a velmi inteligentní. Chovatelé, kteří mohou porovnávat jeho chov s jinými hospodářskými zvířaty, hovoří o větší inteligenci, než mají koně nebo ovce.
Co se týče krmení, popisuje chovatelka plemeno kune kune následovně: jsou to téměř vegetariáni. Většinu roku tráví ve dvouhektarovém výběhu. Občas dostanou chleba, rohlíky, ale to jenom pro chuť. Nepohrdnou ani zbytky z kuchyně nebo obilím (ječmen, oves), které dostávají ovce. Sbírá také všechno spadané ovoce v sadu, proto jsme si ho pořídili, aby nebyly vosy. Je to takový přirozený kompostér, říká chovatelka.
Na krmení není kune kune náročné, naopak se musí držet zkrátka, neboť má tendenci k tloustnutí. V dospělosti dosahuje hmotnosti 80-140 kg.
Pro zimní období nebo nepřízeň počasí, vyžaduje suché slaměné podloží. Může být chováno i na vysoké podestýlce. Poté stačí čistění chléva nebo přístřešku dvakrát ročně.