Reprodukce a líhnutí běžců
Přirozené líhnutí
Tělesně pštrosi dospívají kolem dvou roků věku, ale pohlavní dospělosti dosahují až ve 3.-4. roce. Samice domestikovaných pštrosů pohlavně dospívají ve 2. až 3. roce života, samci o rok později. U divoce žijících ptáků souvisí období hnízdění s délkou světelného dne. Cyklus páření začíná obvykle v březnu až dubnu a končí počátkem září v závislosti na podmínkách prostředí, klimatu a dostupnosti potravy. Volně žijící samci mimo chovnou sezónu neprodukují semeno. S prodlužující se délkou dne se zvyšuje produkce testosteronu a zvýrazňují se sekundární pohlavní znaky, jako je zčervenání zobáku a končetin, a mění se i chování samců. V době páření jsou samci agresivní, chrání svá teritoria. Samice se mohou pohybovat v teritoriu i několika samců. Samec si vybere svou partnerku a začne se jí dvořit.
Tokání začíná svatebním tancem s následným rituálem zakončeným vlastní kopulací trvající asi 1-3 minuty. Samec vyhrabává v zemi mělké hnízdo a samice do něj snáší vejce každý druhý den.
Množství vajec snesené v přírodě je variabilní. Pohybuje se mezi 8 až 25 kusy. Pštrosi a nandu snášejí obvykle odpoledne a večer, zatímco emu jen v noci. Samice sedí na hnízdě přes den, samec v noci. Líhnutí začíná v průměru po inkubaci trvající 42-43 dní a trvá asi 4-5 dní. Pštrosi jsou dobrými rodiči a kuřata vodí oba dva.
V přírodě žijí emu v různě velkých hejnech, ale v době hnízdění tvoří páry nebo triády. Samice začínají snášet v 2.-3. roku věku, v zajetí však pohlavně dospívají o 1 až 2 roky později. K páření dochází nejčastěji ráno a navečer. Samice snáší vejce na trávu nebo slámu a po celou dobu inkubace sedí na vejcích pouze samec, který také vodí vylíhnutá kuřata. Samci nandu provádějí námluvy, staví hnízdo, inkubují vejce a vodí kuřata.
Umělé líhnutí
Ve faremních chovech se pštrosi chovají v párech, triádách (jeden samec, dvě samice), anebo v hejnech s mírně vyšším počtem samic. Pštrosice dosahují pohlavní zralosti ve dvou až třech letech, samci asi o rok později. Snášková sezóna začíná podle klimatických podmínek zpravidla v březnu a trvá až do září. Samice snáší vejce ob den, zpravidla v odpoledních hodinách a roční snáška se pohybuje od 40 do 80 vajec. Jsou uváděny případy snášky až 100 vajec. Vejce jsou mírně eliptická a symetrická v podélné ose, váží od 1,3 do 1,9 kg. Skořápka 2 až 3 mm silná se porcelánovitě leskne a je poseta póry, dovolujícími výměnu kyslíku, oxidu uhličitého a vodních par, ale také zabraňujícími vstupu patogenů. Podle pórů lze rozlišit vajíčka jednotlivých poddruhů. Oplodněnost se pohybuje mezi 30-90%, líhnivost mezi 60 až 85 %, doba líhnutí činí 41-43 dnů, odchov kuřat do 90 %. Odchov kuřat na pštrosici činí do 40 kusů ročně. Tato značně velká rozpětí výsledků reprodukce jsou ovlivňována vedle podmínek prostředí, jako je například klima, také dalšími faktory, jako jsou krmení, ustájení, ošetřování, hygiena chovu, stres a snášenlivost partnerů. Dožívají se vysokého stáří, nezřídka 50 až 60 let. Pokud jsou zvířata zdravá a chovaná v dobrých podmínkách, zůstanou plodná 40 let i déle. V intenzivních chovech trvá snáška několik měsíců, přičemž frekvence snášky je nejnižší na začátku a na konci snáškového cyklu.
Vejce se mají sbírat co nejdříve po snášce z důvodu nebezpečí kontaminace vaječné skořápky a vaječného obsahu. Aby se získal potřebný počet vajec pro osazení líhně, je nutné je skladovat maximálně týden při teplotě od 12 do 23 °C a relativní vlhkosti 75 %. S prodlužující se dobou skladování klesá líhnivost. Teplota a vlhkost v inkubátorech pro pštrosí vejce jsou nižší než pro jiné ptáky. Za optimální se považuje teplota 36,4 °C a vlhkost kolem 23 %. Je rovněž nutné v líhních zajistit dostatečný přívod čerstvého vzduchu a odvod oxidu uhličitého. Prosvěcování vajec kolem 10. dne inkubace umožňuje vyřadit neoplozená vejce. Pigmentace vaječné skořápky u emu zabraňuje prosvěcování vajec.
Dalším důležitým faktorem pro zajištění optimální líhnivosti je obrácení vajec. Kolísání teplot a vlhkosti během inkubace má za následek zvýšený úhyn embryí a líhnutí nekvalitních kuřat.
Pštrosí kuřata se líhnou během 10-12 hodin. Jsou opeřená, mají otevřené oči a na nohy jsou schopna se postavit během několika hodin. Nedoporučuje se pomáhat kuřatům při líhnutí. Optimální hmotnost by se měla pohybovat v rozmezí 790-970 g. Kuřata by měla být bystrá, s jasnýma očima, minimálním edémem záhlaví a končetin. Pupek má být kompletně uzavřen a suchý. Mortalita do 14 dní po vylíhnutí by neměla u dobrých kuřat překročit 10%.