Výběr vhodné ubikace pro křečka
Pokud chceme křečkovi zařídit spokojený život, je potřeba věnovat zvýšenou pozornost výběru vhodné ubikace. Ideální je, když tak učiníme ještě před koupí křečka s ohledem k jeho přirozeným potřebám. Ušetříme si tím nemalé peníze za koupi nevhodné ubikace, které bohužel obchody se zvířaty stále nabízí – aneb kde je poptávka, je i nabídka. Popřípadě personálu často chybí znalosti studií, které vznikaly povětšinou během minulých 15 let (všechna čest a dík výjimkám). Občas bohužel není ani snaha, pro spoustu lidí je křeček podřadným dětským mazlíčkem a co mu stačilo před 20 lety, musí stačit i dnes. Pokud do této skupiny nepatříte a chcete vybudovat křečkovi takové bydlení, aby u vás vedl spokojený život a nic mu nechybělo, směle čtěte dál.
Teritorium křečků žijících v přírodě dosahuje plochy i několik kilometrů čtverečních. V domácích podmínkách není ale možné se takovým rozměrům přiblížit. Je ale velký rozdíl ve spokojenosti křečka v malé a velké ubikaci. Zajímavé výsledky přinesla studie*, která pozorovala 60 samiček křečka syrského umístěných do 4 různých klecí (o ploše 1800 cm2, 2500 cm2, 5000 cm2 a 10 000 cm2). Všechny ubikace měly stejné vybavení včetně kolotoče. U křečků se pak zkoumaly stresové faktory, zejména četnost hryzání mříže klece. Na základě výsledků této studie se v zahraničí doporučuje minimální plocha ubikace 5000 cm2.
Osobně se mi minimální plocha ubikace 5000 cm2 velmi osvědčila u křečků syrských. U křečíků se v zahraničí řídí minimální plochou ubikace 4000 cm2, ideálně ale také 5000 cm2 a více, protože i když jsou křečíci menší, bývají rychlejší a hbitější a jejich nároky na velikost bydlení jsou často srovnatelné s křečky syrskými.
Ráda bych ale zohlednila informace z Etického kodexu Českého křeččího klubu**, který je závazný pro chovatelské stanice křečků spadající pod tento klub. Sice se rozměry liší od zahraničních ideálů, na druhou stranu vychází z dostupnosti vybavení pro křečky v českých podmínkách. Ten stanovuje minimální plochy ubikací u jednotlivých druhů křečků a křečíků:
Křeček syrský – minimální plocha ubikace je 3000 cm2 (např. 75x40 cm, apod.).
Křečík džungarský – minimální plocha ubikace je 2000 cm2 (50x40 cm, apod.).
Křečík Campbellův – pro 1-2 křečíky minimálně 2200 cm2, pro 3-4 křečíky minimálně 2800 cm2, pro 5-7 křečíků minimálně 4000 cm2 a pro více než 8 křečíků minimálně 5000 cm2.
Křečík Roborovského – minimální plocha ubikace pro 1-2 křečíky je 1650 cm2 (např. 55x30 cm, apod.), u skupinky 3 a více jedinců je minimum 2800 cm2.
Křečík čínský – 2200 cm2 (např. 55x40 cm, apod.). Ubikace u tohoto druhu může být řešena na výšku, ale výška nesmí být větší než délka ubikace. U křečíka čínského je vhodné zařadit více pater, protože jako jediný druh u nás chovaných křečků je uzpůsoben ke šplhání.
Parametry ideální a špatné ubikace
Možnosti vhodných ubikací a jejich výhody a nevýhody
V dnešní době už existuje spousta variant vhodných ubikací. Každá má své pro a proti, proto by si měl každý vybrat podle svých preferencí a možností.
Tip: Je potřeba počítat s dostatečně velkým kolotočem, který by v ubikaci neměl chybět. Jak vybrat správný kolotoč pro křečka popisuji v tomto článku. Pro křečky syrské je to kolotoč o minimálním průměru 28 cm, u křečíků o minimálním průměru 20 cm. Podle toho se odvíjí minimální výška ubikace, kdy k průměru kolotoče připočítáme výšku podstavy, která bývá kolem 4 cm a přičteme ještě minimálně 1cm manipulačního prostoru.
Klec
Klec je jedna z možných a nejčastějších ubikací, od kterých se ale v poslední době u křečků upouští. Mezi chovateli se najde stále spousta zastánců tohoto dnes už spíše tradičního vybavení, proto ji zde také uvedu. Kromě rozměrů klece je důležitým parametrem i rozteč (rozestup) mříží, která by neměla být u syrských křečků větší než 1 cm a u křečíků 0,7 cm, aby se křeček mezi mřížemi neprotáhl.
+ Jsou lehké.
+ Snadno se čistí.
+ Možnost připevnit závěsná vybavení.
+ Je v obchodech a na e-shopech snadno dostupná.
+ Hotové řešení, které není potřeba upravovat.
- Křečci nejsou dobří lezci, nahoru vylezou, ale dolů padají a stávají se úrazy.
- Ohryzáváním klece si křečci mohou zuby závažně poškodit – ulomit nebo může dojít k jejich rozestoupení, což může vést k problémům s příjmem potravy. Výše zmíněná studie prokázala, že všech 80 samic kousalo mříže klece.
- Nezřídka se zejména v malých klecích setkávám se sebepoškozujícími sklony kousání mříží. Křeček je natolik ve stresu a chce utéci, že hryže mříže i za cenu krvavých odřenin na čumáku. Při přechodu na větší ubikaci důrazně doporučuji u křečků s chronickým kousáním mříží zvolit jinou formu ubikace. Takový křeček si již vytvořil návyk kousání klece a nepřestane ani v kleci větší.
- Většina klecí mají nižší vaničku, než je potřeba podestýlky pro norování (křečci začínají norovat od 15-25 cm, záleží na druhu a daném jedinci).
- Mřížemi podestýlka vypadává, neustále budete uklízet podestýlku v okolí klece.
- Neposkytuje ochranu před průvanem. „Vzdušnost“ klecí není u křečků žádána. Podle některých zdrojů dokonce právě vzduch proudící mřížemi nutí křečky mříže kousat.
- Nejsou dostupné varianty větších klecí přes 120 cm na délku.
Tip: Problém s nízkou vaničkou klece lze vyřešit například plexisklem či kartonem, který se připevní na mříže do požadované výšky podestýlky po celém obvodu klece nebo třeba jen na její část.
Klece dostupné v ČR: ***
- Akvamex style 100 cm (100×54×45 cm);
- Akvamex style 120 cm (120×60×43 cm);
- Barney Super 100 cm (100×56×46 cm);
- Klec Olaf 4 (100×54×40 cm);
- Criceti 15 Ferplast (78×48×39 cm);
- Savic Hamster Plaza Knock Down (100×50×50 cm),
- Ferplast Criceti 100 Bianca (97×57×50 cm);
- ZOLUX Klec Neo Silta H58 (78×48×58 cm),
- ZOLUX Klec Neo Nigha H36 (78×48×36 cm);
- Klec FERA BOB (78×48×36 cm);
- Klec Olaf 3 (78×48×33 cm);
- Tommy 2 + wood (78×48×42 cm);
- Roberto Modern (100×54×40 cm);
- Comfy Dvoupatrová klec Vetro Plus Nature 100 (100×40×44 cm);
- Klec FLAMINGO Vitru 3 (78×48×35 cm);
- Klec FLAMINGO Elsa Small (77×47×36.5 cm);
- Klec Billy Mouse (100×54×39 cm);
- Klec FLAMINGO Elsa Small (77×47×36.5 cm);
- Ferplast Multipla Hamster (73×37.5×42 cm);
- Ferplast Multipla Hamster Large (107.5×37.5×42 cm);
- Duvo+ Šmoulové klec pro hlodavce (100×54×40 cm).
Tip: Na trhu jsou dostupné i rozměrnější klece s větší roztečí mříží – například pro králíky či morčata. Takovou klec stačí potáhnout voliérovým pletivem (velikost ok maximálně 1 cm), aby se křeček mezi mřížemi neprotáhl.
Úložný box
V poslední době je velmi častým, oblíbeným a levným řešením úložný box.
+ Nízká cena.
+ Plast se snadno čistí.
+ Plastové úložné boxy jsou lehce dostupné v mnoha obchodech.
+ Jsou lehké a dobře se přenášejí.
+ Jsou skladné. Prázdné se dají poskládat do sebe.
+ Pokud vlastníte více křečků, ušetří vám spoustu místa, protože se dají skládat na sebe.
+ Lze do nich dát vysokou vrstvu podestýlky.
+ Podestýlka nevypadává.
- Rozměry jsou měřeny v horní části boxu a směrem ke dnu se výška i šířka zkrátí i o 10 cm. Reálně využívaná podlahová plocha je pak mnohem nižší, než je uvedeno na boxu.
- Nejsou dostupné ve větších rozměrech a některým křečkům nemusí stačit (reálně využitá plocha je většinou kolem 3500cm2).
- Koupený box není „hotový“. Je potřeba vyřezat do víka díru a tu potáhnout voliérovým pletivem (maximální velikost ok 1 cm), které se k víku připevní stahovacími páskami. Nestačí pouze vyvrtat do víka díry, takové větrání je nedostatečné.
Tip: Někteří chovatelé vyřezávají do boků boxu otvor, který potáhnou pletivem. Zda to udělat či ne, nechám na zvážení každého chovatele, já osobně to nedoporučuji. K bočnímu otvoru se křeček lépe dostane než třeba na víko a reálně hrozí, že se prokouše ven, pokud bude pletivo připevněno z venkovní strany. Je možnost připevnit pletivo i zevnitř, křeček se ale při kousání pletiva může zranit (konce pletiva často zůstávají ostré a když jsou zvenku, přelepují se často páskou právě z důvodu možného zranění či zachycení oděvu). Vyřezáním bočního otvoru také získáváte skoro všechny „nevýhody klece“, jako jsou například kousání mříží, šplhání, vypadávání podestýlky,…
Některé boxy dostupné v ČR:
- IKEA box SAMLA (78x56x43 cm);
- ACTION úložný box (76x57x42 cm);
- KIS T-Box z Hornbachu (79,5x58x43,5 cm);
- Box s víkem XXXLutz (76x57x42 cm);
- Heidrun Texbox (78,5x59x40,5 cm).
Ferplast Duna
+ Plast se snadno čistí.
+ Lehká varianta.
+ Lze dát vyšší vrstvu podestýlky.
+ Podestýlka nevypadává.
+ Není potřeba většinou nijak upravovat.
- Není dostupná ve větších rozměrech (maximální dostupná plocha 5000cm2).
- Ačkoliv se jedná o podobné řešení jako plastový box, cena je několikanásobně vyšší.
- Mívají v sobě otvory pro napáječku, kterými se někteří křečci mohou snažit prokousat ven. Je známo několik případů, kdy se křeček v rozkousané díře zaklínil a uhynul. Proto je potřeba tyto otvory zaslepit a zatarasit třeba domečkem dříve, než si jich křeček všimne.
Dostupné varianty Duny:
- Ferplast Maxi Duna Multy (99×51×36 cm)
- Ferplast Duna Multy (71×46×31 cm) – nevejde se kolotoč s průměrem 28 cm, tudíž není vhodná pro křečky syrské.
Skleněné varianty (akvárium, terárium, Detolf)
+ Sklo působí v interiéru velmi elegantně.
+ Dostupné v mnoha velikostech.
+ Nevypadává podestýlka.
+ Možné vložit vysokou vrstvu podestýlky.
+ Sklo křeček neprokouše. S kvalitně vyrobeným víkem je útěk křečka téměř nemožný.
- Sklo je těžké.
- Je potřeba vyrobit víko proti útěku.
Tip 1: Tuto variantu lze objednat i u skláře na míru. Překvapivě jsou tato akvária často mnohem levnější než nová na e-shopech. Skleněné tabule se k sobě lepí nezávadným silikonem do terárií/akvárií, který je běžně dostupný v hobby obchodech.
Tip 2: Pokud chcete na akváriu ušetřit, sledujte bazary. Sem tam se objeví prostorné akvárium, které netěsní a je za velmi nízkou cenu.
Terária bývají primárně určena pro plazy, u kterých je udržení tepla a vlhkosti žádoucí. Pro křečka odvětrávání terárií pravděpodobně nebude stačit a může se začít vytvářet plíseň. Terária proto vybíráme (popř. upravujeme) tak, aby bylo proudění vzduchu dostačující. Některá terária mají okolo dvířek plastové rámy, které křeček může začít okusovat.
Tip 3: Jako skleněná ubikace pro křečka se může použít i vitrína (např. Detolf z IKEA). Stačí nepoužít skleněné poličky, položit ji a vyrobit víko s odvětráváním (např. dřevěný rám s pletivem). Rozměry bývají královské a lze je sehnat na bazarech za velmi slušnou cenu.
PinterestNa trhu jsou dostupné i skleněné „klece“ přímo pro malé hlodavce:***
- Klec Agadir bílá nebo natur (96×47×40 cm);
- Klec Marrakesch Natur 100 (96×47×38 cm);
- Klec Marrakesch Natur 115 (115×50×50 cm).
Dřevěné ubikace
+ Vyrobeno z přírodního materiálu.
+ Možnost vysoké vrstvy podestýlky.
- Vyšší váha.
- Doporučuje se pouze pro křečíky. Křeček syrský se může prokousat ven.
- Dřevo se hůře čistí.
- Vyšší cena.
- Omezený výběr velikostí.
Tip: Před prvním použitím je dobré ubikaci natřít několika vrstvami laku s atestací na dětské hračky. K tomuto účelu lze použít i včelí vosk, aplikace ale bývá náročnější než u laku. Tato úprava prodlouží životnost ubikace a případné znečištění či krátkodobá vlhkost (např. moč, rozlitá voda) dřevo neohrozí.
DIY ubikace
Ručně vyráběné ubikace mají takové výhody a nevýhody, s jakými si je člověk vyrobí. Dají se vytvořit z hladkých laminových desek, ze skříní a nábytku, ať už nového či z bazaru nebo za odvoz. Je potřeba sledovat, v jakém stavu je materiál ubikace. Stačí malá nerovnost a křeček se do ubikace pustí zoubkama s velkým rizikem útěku. Ubikaci pak stačí opatřit sklem nebo plexi sklem z přední strany a zaklopit víkem s pletivem.
Tip: Spoustu návodů na výrobu ubikací najdete na www.youtube.com při zadání „DIY hamster enclosure“.