Aktuálně: 3 957 inzerátů206 804 diskuzních příspěvků18 213 uživatelů

Amadina diamantová a její chov

Amadina diamantová a její chov
Václav Dubský 20.10.2025, 13:00
26 3 minuty čtení

Ve volné přírodě obývá amadina diamantová Austrálii. Vrch těla má hnědý, kostřec a vrchní krovky ocasní ohnivě červené, uzdičku červenou. Strany hlavy a celá spodina je čistě bílá. Přes vole se táhne napříč široký černý pásek. Boky jsou černé s několika bílými skvrnami. Křídla hnědá, ocasní pera černá. Končetiny šedohnědé, zobák tmavě karmínově červený.

Amadiny diamantové jsou krásní a čiperní ptáčci. Rozeznat u nich pohlaví je téměř nemožné. Jediné 100% znamení samečka je tokání a zpěv při námluvách. Pohlaví lze určit i podle vybarvení okruží oka. U samečků je červené a u samiček světlejší. Samci mají zobák tmavočervený, samičky světlejší. Samičky mají dále hojnější bílé tečky na bocích. Pokud určuje někdo samečka podle širšího pásku přes volátko, pak je to směrodatné pouze u starších ptáků. (viz: Rudolf Vít - Cizokrajní ptáci v klecích)

Jsou známy různé mutace, jako hnědé zbarvení, hnědokřídlé, se žlutooranžovým zobákem a kostřcem, pastelová mutace, isabelová.

Amadina diamantová a její chov

Pro dobré odchovy jsou důležité dobře řešené voliéry, protože chov v klecích nelze doporučit. Sice se mi podařilo odchovat mladé ve vitríně, ale není to to pravé prostředí pro amadiny diamantové. Potřebují k proletu větší prostor, aby neztučněly, protože by se potom staly pro chov nepoužitelné. Osvědčily se mi voliéry velikosti 1,5x1,5x2 m (dxšxv). Pokud jde o teplotu v chovné místnosti, vyhovuje v průměru 15 °C. Časté kolísání teplot nebo nízká teplota s vysokou relativní vlhkostí amadinám velice škodí a může docházet k úhynům.

Amadiny diamantové se rády koupou, přenocují v hnízdě, nebo budce. Používám polootevřenou budku 15x15x15 cm. Pokud je ve voliéře dostatek zeleně, staví si také vlastní hnízdo. Úspěšnost hnízdění závisí na tom, jestli si partneři sednou.

Pokud chceme úspěšně odchovávat mladé, je lepší si pořídit skupinku ptáků (počet nechám na Vás) a nechat je nějaký čas pohromadě v jedné voliéře. Páry se pak utvoří spontánně. Velikost snůšky je kolem 5 vajec, na kterých sedí střídavě oba rodiče. Asi po 14 dnech se líhnou mláďata. V této době je dobré jim dávat trochu živočišné potravy, ale nepřehánět! Přibližně ve věku čtyř týdnů vylétají z hnízda. Po dovršení šesti týdnů jsou samostatná. Pokud některé páry zahnízdí, hnízdí pak již pravidelně a několikrát po sobě.

Krmím je stejně jako astrildy rákosní. Mohár, žluté a červené proso, senegalské proso v klasech a lesknici. V době hnízdění zelenou potravu, živočišnou potravu a vaječnou míchanici.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Václav Dubský

Autorem od: 04.01.2014

Podobné články

Může vás také zajímat