Aktuálně: 3 913 inzerátů207 247 diskuzních příspěvků18 216 uživatelů

Bylinkářství pro králíky – bazalka, kopr, tymián

Bylinky nejen na vaření

Bylinkářství pro králíky – bazalka, kopr, tymián
Monika Hladká 10.09.2024, 13:00
428 4 minuty čtení

Bazalka

Bazalku všichni znají a většina ji má určitě i doma. Věděli jste však, že ji můžete dát i králíkovi? Bazalka má velmi široké využití.

Díky svému aroma ji lze přidat do sena a tím o něj zvýšit zájem. Mnoho domácích, ale i výkrmových králíků, přijímá sena málo a to má za následek trávicí problémy. Vláknina je pro králíka nesmírně důležitá a seno musí tvořit převážnou část jeho stravy. Bazalka v senu nám k tomu může výrazně pomoci, jelikož podporuje chuť k jídlu, povzbuzuje a posiluje žaludeční činnost a efektivně snižuje nadýmání. Může tedy vyřešit nechutenství a pomůže i při nafouknutí králíka. Využívá se u králíků i při rýmě, protože odhleňuje. 

Pokud váš králíček trpí na problémy s močovými cestami, i tam bazalka pomůže. Působí močopudně a pomáhá při onemocnění ledvin. Bazalku můžeme dát i kojícím samicím. Výborně podporuje tvorbu mateřského mléka. Pozor, jako většinu bylinek, nedávejte bazalku březím samicím.

Bylinkářství pro králíky – bazalka, kopr, tymián

Kopr

Kopr je další bylinkou, kterou lze využít na zatraktivnění sena. Je velmi výrazný (aromatický) a králíci ho rádi přijímají. 

Taktéž má výborný vliv na trávicí soustavu. Podporuje chuť k jídlu, uklidňuje při trávicích obtížích a uklidňuje křeče. Králíčkovi tak pomůže rychle se zotavit.

I kopr má pozitivní vliv na tvorbu mateřského mléka a dokonce má i uklidňující, až sedativní, účinky. Dá se tedy, stejně jako levandule, využít při oslavách nového roku (zklidnění při ohňostroji a ranách petard) a náročných cestách, či nutných zákrocích.

Bylinkářství pro králíky – bazalka, kopr, tymián

 Tymián

Tymián je takový malý zázrak mezi bylinkami. Jeho využití je opravdu rozsáhlé a hlavně, ze všech bylinek, nejúčinnější. 

Opět se dá využít při problémech s přijímáním sena a krásně s ním seno ovonět. Klidně ho můžete nakombinovat s bazalkou a koprem. Tymián působí také proti průjmům, nadýmání a zánětům trávicího traktu. Je tedy nejlepším pomocníkem při kokcidióze, která ohrožuje především mláďata v době odstavu. Snadno tymián využijeme u králíků proti různým zánětům. Má totiž výborné protizánětlivé vlastnosti.

Tymián je jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických drog. Je účinný proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Proto výborně potlačuje kokcidiózu, pasalurózu a giardie. Roupy, hlístice, prvoci a tasemnice jsou pro králíky obrovským problémem. Nejčastěji mají chovatelé zkušenosti s kokcidiózou, kdy jde o napadení trávicí soustavy (ale i jater) prvoky a k úhynu králíka dochází velmi rychle. Včasné nasazení tymiánu výrazně zvýší šanci na přežití králíka.

Tymián můžeme použít i při poranění tlamky králíka a infekci. Výborně podporuje tvorbu bílých krvinek a tím zvyšuje odolnost organismu vůči různým nemocem. Krásně také stimuluje krevní oběh a tím zlepšuje činnost srdce a orgánů.

Tymián je další bylinkou, která pomůže při infekcích močových cest a močového měchýře. A další bonus - tymián je bylinkou podporující pohlavní pudy. Takže pokud máte problémy s líným samcem či samicí, zkuste ho. Budete mile překvapeni. V neposlední řadě lze čerstvou nať využít na zklidnění ran po štípnutí hmyzem.

Mějte prosím na paměti, že i tyto bylinky se dají předávkovat, a tak je podávejte s mírou.

Bylinkářství pro králíky – bazalka, kopr, tymián
Podělte se s námi o názor na tento článek →

Monika Hladká

Autorem od: 30.12.2023

Podobné články

Může vás také zajímat