Aktuálně: 3 545 inzerátů216 840 diskuzních příspěvků18 331 uživatelů

Kubánka malá - chov a odchov

Kubánka malá - chov a odchov
Petr Vach 07.09.2024, 13:00
1 019 5 minut čtení

Popis a biotop

Kubánky malé jsou právě ti chovanci, kteří nepatří do čeledi astrildovitých, ale patří do čeledi strnadovitých. U tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus, který usnadňuje, hlavně začínajícím chovatelům, určování pohlaví jednotlivých jedinců. Samec má černě zbarvenou obličejovou masku, zatímco samička jí má hnědavou. Také žlutý límec má samec výrazně větší a žlutější než samička a zbarvení je celkově sytější. Jak tito krásní ptáci vypadají si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích. Samozřejmě i u kubánek malých zpívá pouze samec.

Domovem kubánky malé je travnatá krajina, zahrady, parky a okraje lesů na ostrově Kuba a na pár dalších přilehlých ostrůvcích.

Kubánka malá - chov a odchov

Chov

Jako u ostatních druhů, tak i u kubánky malé, začínám chovnou sezónu v květnu. Doporučují se maximálně tři hnízdění v sezóně. Jelikož jsem si párek kubánek pořídil v polovině roku, tak došlo pouze k jednomu hnízdění, které navíc nebylo úspěšné. Byla to jejich první snůška čítající 4 oplozená vajíčka, jež byla bohužel zahřívána nepravidelně. Snad budu mít v nové sezóně více štěstí.

Při toku sameček intenzivě zpívá a často drží v zobáčku stéblo (znak hnízdění). Zpěv také doprovází intenzivní nahánění samičky po chovném zařízení. Když sameček samičku dostihne, dochází ke kopulaci (tu jsem pozoroval pouze na větvi). Páření mi často připomínalo spíše znásilnění, kdy samec nečekal na žádnou reakci a výzvu od samičky. Na výstavbě hnízda se podíleli oba partneři i když sameček budoval více. Jako stavební materiál jsem poskytoval kokosová, sisalová a jutová vlákna, zelená stébla trav (hlavně psineček), trochu sena a na výstelku hnízdní kotlinky psí chlupy. Kubánky preferovaly hlavně kokosová vlákna a zelená stébla trav. Také ochotně přijímaly psí chlupy, kterými dokonale vystlaly hnízdo. To bylo postaveno v "kokosové budce" (vydlabaný kokosový ořech s kruhovým vletovým otvorem) za poměrně krátkou dobu.

Průměrně se v hnízdech nacházejí 3 nebo 4 zelenavě zbarvená a červenohnědě kropenatá vajíčka. Literatura uvádí, že se na inkubaci podílejí oba partneři. V mém chovu zahřívala vajíčka pouze samice. Samec se nepokoušel zahřívat ani když se šla samička krmit (možná to bude v nové sezóně jiné?) a v noci nocoval v blízkosti hnízda na větvi. Inkubační doba se pohybuje okolo 12 dní a mladí vyletují za dalších 17-18 dní. Ke kroužkování přistupujeme 5-7 den života ptáčat pomocí kroužků o velikosti 2,5 mm. Mladí jsou po opuštění hnízda ještě další tři týdny rodiči dokrmována. Vzápětí dochází k dalšímu hnízdění, před kterým není nutné hnízdo vyčistit. Kubánky totiž trus vynášejí a tak zůstává velmi čisté. Jakmile se mladí osamostatní, musí se ihned oddělit od rodičovského páru. Samec totiž své syny intenzivně napadá a může dojít až k zabití mladých samců. Od kolegy chovatele jsem slyšel, že podobné chování pozoroval i u samic, které naopak útočí na své dcery. Oddělením potomků tomuto nepříjemnému jevu lze předejít.

Podle mých zkušeností je možné chovat kubánky malé ve společných voliérách i s jinými druhy, například astrildů. I když mají někteří chovatelé špatné zkušenosti s jejich agresivitou, moje kubánky nikdy agresivní vůči sobě ani ostatním nebyly. Pouze si střežily těsné okolí svého hnízda a někdy ani to ne. Dokonce občas nechaly lézt drzé astrildy bělolící do svého hnízda a jen tomu přihlížely. Takže co se týká agresivity, záleží na tom, na jaké jedince narazíte.

Kubánka malá - chov a odchov

Závěrem

Kubánky malé jsou velmi atraktivní a čilí ptáčci. Ve voliérce téměř vůbec neposedí. Navíc jejich hlas (možná kontaktní volání) je na tak malé ptáky velmi výrazný. Když je člověk opravdu blízko voliérky, tak to až rve uši. Myslím si, že chov těchto ptáků nebude ničím složitým a určitě je lze doporučit i začínajícím chovatelům. O odchovu zatím nemohu nic napsat, ale věřím, že ani ten nebude složitý. Uvidíme jak se ukážou v nové sezóně a pak samozřejmě doplním další informace podle svých zkušeností s jejich chovem, ale hlavně odchovem.

0
Podělte se s námi o názor na tento článek →

Petr Vach

Autorem od: 04.01.2024

Podobné články

Může vás také zajímat