Hodí se pes do vaší rodiny?
Výběr vhodného psího plemene by měl sestávat z několika navazujících kroků. Nejdříve byste měli dospět k rozhodnutí, zda si psa opravdu chcete pořídit. Následovat by měl výběr vhodného plemene a chovu a nakonec pečlivá selekce konkrétního štěněte z vrhu. Pamatujte však také na zvířata nabízená k adopci.
Proč je správný výběr tak důležitý? V chovatelských a zvěrolékařských kruzích se často skloňuje pojem problematického psa. Někdy je podstata problému v samotném majiteli, jindy zase ve zvířeti. I v tom druhém případě však alespoň částečnou zodpovědnost za chování zvířete nese člověk, jenž si pravděpodobně vybral zvíře nevhodné k jeho životnímu stylu. Pokud máte rádi domácí pohodu a všechny volné chvíle obvykle trávíte s dobrou knihou v ruce nebo na gauči před televizí, zcela jistě pro vás budou naprosto nevhodná plemena typu border kolie, německý ovčák, boxer nebo americký stafordširský teriér, která nesnesou nečinnost a celodenní lenošení. Pokud naopak milujete procházky v horách, neměli byste si pořizovat mopse nebo čau čau, kteří rozhodně nejsou dobrými společníky pro tento typ aktivit.
Pejskaři v pokročilém věku by neměli vlastnit energická ani velká plemena, která by jim během procházek mohla způsobit pád. Jakkoliv se výše uvedená tvrzení mohou zdát samozřejmá, ne každý se jimi řídí. Problémům s chováním zvířete se přitom Ize často vyhnout už jeho výběrem s důrazem na temperament, nikoliv na vzhled - ostatně tak, jako bychom měli přistupovat i k výběru životního partnera.
Jezevčíci a teriéři rádi vyhrabávají nejrůznější nory, mohou tak poničit opečovávanou zahrádku. Totéž platí i pro jiná plemena, pokud nemají dostatek pohybu, fyzických aktivit a procházek. Někteří psi jsou od přírody tuláci, jiní zase rádi štěkají, koušou nebo žvýkají. Pokud o tom ve chvíli koupě zvířete víte, už byste měli mít určitou představu o tom, jak bude vypadat život s ním. Je to však právě nedostatek informací o nějakém konkrétním plemenu, co může způsobit řadu frustrujících potíží.
Často se stává, že si někdo koupí štěně vlivem náhlého popudu, třeba protože je zkrátka sladké, soused má roztomilého psa anebo v televizi běžel film, ve kterém psík tohoto plemene hrál mimořádně chytrou roli. Je proto nezbytné uvědomit si, že čím víc času strávíte výběrem vhodného plemene, chovu a konkrétního štěněte, tím lepší bude váš pozdější vztah s ním.
Rozhodnutí o koupi nebo adopci nového člena rodiny
Ještě než přistoupíte k výběru vašeho nového mazlíčka, měli byste se zamyslet nad tím, zda jste připravení na mnohaletý závazek. Pes není hračka, nelze jej jen tak vyhodit nebo odevzdat, jakmile vás omrzí. Jakkoliv může být vlastnictví psa velká radost, často se s ním pojí také spousta frustrace. Když pomine prvotní euforie z příchodu nového člena rodiny a zklidní se emoce, začnete si všímat jeho vad - slintá, špiní vám koberec, dělá na něj hromádky, pouští chlupy, smrdí, kouše (obzvláště bolestivě, když mu rostou zoubky), ničí vám byt, táhne na vodítku, vyje, jakmile ho necháte doma samotného, škemrá o jídlo během rodinných večeří, krade jídlo ze stolu, skáče na hosty, je uštěkaný, strká do dětí, na procházkách s chutí sežere kdejakou cizí hromádku nebo se v ní vyválí, utíká vám, nereaguje na zavolání, vrčí, když mu chcete vzít jeho oblíbenou hračku a leze vám do postele celý od bláta ze svých dlouhých výprav. Taková je bohužel realita řady čerstvých pejskařů, kteří se rozhodli pořídit si roztomiloučké štěňátko.
Když se rozhodujete pořídit si štěně, uvědomte si, že za něj ponesete odpovědnost po spoustu let v budoucnu - až do konce jeho života. Pokud některou z výše uvedených vad nedokážete přijmout, měli byste se zamyslet, zda je pro vás pes opravdu ta správná volba. Tento článek je zde i pro to, aby vám vaše rozhodnutí usnadnil.
Členové vaší domácnosti
- Opravdu se všichni shodli na tom, že si chtějí pořídit psa?
- Má někdo alergii na psí chlupy nebo sliny?
- Obývají váš domov i jiní jedinci z říše zvířat?
- Pokud ano, jaký na ně bude mít vliv příchod nového?
Čas
- Máte dostatek času na procházky (štěně je nutné venčit jednou za 1-2 hodiny, dospělý pes vyžaduje tři procházky denně včetně jedné delší)?
- Najdete si na psa čas také mimo procházky - společné hry, mazlení, péče apod.?
- Můžete si dovolit pravidelný výcvik zvířete (minimálně 10-15 minut denně)?
- Co s ním uděláte, jakmile se ve vašem životě něco změní a nebudete mu moci věnovat tolik času (studium, založení rodiny, práce, povýšení apod.)?
Ochota
- Představte si nesnesitelné vedro, bouřku s hromobitím nebo -30 °C a sníh až po kolena - jste připraveni na venčení bez ohledu na to, jaké je venku počasí?
- Jste ochotni změnit většinu svých současných návyků?
Prázdniny
- Budete si moci vzít svého čtyřnohého přítele s sebou (jen málo míst v Česku i v zahraničí přijímá hosty se zvířaty)?
- Znáte nějakou zodpovědnou osobu, která se o zvíře postará během vaší dovolené?
- Máte dostatek finančních prostředků na zvířecí hotel nebo pronájem služeb pečovatele?
Očekávané náklady zahrnují
- krmení: pravidelný měsíční náklad závisející na velikosti zvířete
- příslušenství: 1-2krát za rok (vodítko, obojek, postroj (také do auta), náhubek apod.) hračky: několikrát ročně, pokud tedy zvíře není rozený ničitel - v takovém případě mnohem častěji
- pelíšek: 1-2krát za rok (pokud se nejedná o vášnivého žvýkala)
- první očkování: virové nemoci - tři opakování a jednou na vzteklinu
- opakování očkování: jednou za rok
- pamlsky k výcviku: jednou za týden
- kurz poslušnosti: jednou (pokud tedy nechcete, aby byl ještě poslušnější)
- konzultace s cvičitelem/odborníkem na psí chování: v případě problémů s chováním zvířete stříhání: zpravidla čtvrtletně (v závislosti na srsti)
- léčba: Pokud je zvíře často nemocné, je nutné počítat s vysokými náklady
- kastrace
K výše zmíněným nákladům je vhodné přičíst také cenu poničeného majetku doma, např. pohovky, podlahy, stěn, dveří, stolů a židlí (okousané nohy), koberců, záclon apod.
Větší či menší problémy vás neminou ať už si pořídíte jakékoliv plemeno. S naprostou jistotou Ize říct, že něco jako dokonalý pes bohužel neexistuje. Dříve nebo později začne zlobit každý, a pokud nevíte, jak si s tím poradit, problémy se začnou vršit. Spousta lidí se už při náznaku prvních potíží zvířete zbavuje. Pes tak končí v útulku, přivázaný někde ke stromu nebo vyhozený za jízdy z automobilu. Proto stojí za to si všechno pečlivě promyslet a uvědomit si, zda jste schopni dostát všem očekáváním a plně přijmout, co vlastnictví psa obnáší.