Aktuálně: 3 574 inzerátů216 069 diskuzních příspěvků18 327 uživatelů

Mýval severní - charakteristika a chov

Mýval severní - charakteristika a chov
Petr Kovář 05.09.2024, 13:00
889 4 minuty čtení

Rozšíření

Mývalové severní žijí v Severní Americe, od Kanady až po Panamu.

Výskyt

Tito savci obývají hlavně listnaté a smíšené lesy poblíž řek a vodních nádrží. Přístřeší nacházejí v opuštěných dutinách nebo si pod stromy vyhrabávají nory. Stále častěji se objevují v blízkosti lidských sídel, kde se usazují na půdách, v garážích a hospodářských staveních. Vyhýbají se lesům ve vyšších horských oblastech. Tito savci vedou hlavně noční život. V zimě většinu času prospí ve svých norách. Mývalové žijící poblíž severní hranice upadají do klasického zimního spánku, protože pod sněhovou pokrývkou nenajdou potravu. Jsou samotáři. Větší skupiny tvoří pouze samice s mláďaty. Jednotlivé rodiny se příliš nevzdalují od hnízdiště, ale samec se může při hledání samice vzdálit od své dutiny nebo nory až na 10 km. Ve 30. letech 20. století začali být mývalové dovážení do Evropy. Řada z nich utekla z velkochovů, a tak vznikla divoká populace těchto zvířat v Německu. Od 80. let 20. století se vyskytují také v lesích u nás. V současnosti se vyskytují také v Japonsku.

Obecná charakteristika

Mýval severní je relativně zavalité zvíře. Má chlupatý kožich šedožluté barvy s jednotlivými hnědými chlupy. Na hlavě má bílé skvrny a černý pás přes oči. Je 60-75 cm dlouhý. Na chlupatém ocasu (45 cm) mívá čtyři až deset černých prstenců. Relativně malé uši má od sebe daleko. Mýval severní váží v průměru kolem 7 kg. Samci jsou těžší, ale nemusí to být pravidlem. Tito savci velmi rychle běhají, až 40 km/hod. Chápavé přední končetiny jim umožňují šplhání na stromy, jsou také dobrými plavci, ačkoli jejich kožich rychle promokne. Mýval severní se může dožít až 16 let.

Mýval severní - charakteristika a chov

Chov

První písemné svědectví o kontaktu člověka s mývaly severními pochází z roku 1492, kdy koráb Kryštofa Kolumba doplul ke břehům ostrova zvaného Long Island, který je součástí Bahamského souostroví. Do palubního deníku si Kolumbus zapsal, že poblíž rybářské chaty narazil na zvířata, která popsal jako perros, což španělsky znamená „pes". Od určité doby mývalové severní zdomácněli. Lze je chovat v klecích o rozměrech 2 x 1 x 1,8 m a větších. Příjemně se jim žije také ve voliérách s vysázenými keři. Voliéra musí být kovová se silnou sítí a dnem vyloženým chodníkovou dlažbou. Dovnitř dejte silnou větev, nádobu s vodou, nádobu s pískem jako toaletu, misku na jídlo, římsu, žebřík a budku umístěnou v horní části klece. Tato zvířata se nechají hladit, ale nesmíte je pouštět z klece bez dozoru, aby neutekla. Mohou chodit na vodítku na procházky. Mývala severního nechejte očkovat proti vzteklině a pravidelně odčervovat.

Potrava

Mývalové jsou všežravci. Ačkoli obvykle žijí v noci, bývají aktivní i přes den, pokud v tu dobu dostávají potravu. Jejich jídelníček se skládá z asi 40 % bezobratlých, z víc než 30 % rostlin a z méně než 39 % obratlovců. Na jaře, v létě a na podzim dávají mývalové přednost hmyzu, broukům, plodům a šťavnatým rostlinám. Na podzim žerou žaludy a ořechy. Snadnou kořistí mývalů bývají obojživelníci a ryby. Velká a pohyblivá zvířata jako jsou ptáci a savci uloví jen málokdy, ale ptákům často vykrádají vejce a písklata. V oblastech obývaných lidmi prohrabují smetiště. Když jsou tito savci hladoví, sežerou potravu natotata. Když jsou sytí, obvykle potravu namáčejí ve vodě a mnou ji v předních tlapkách, což vypadá, jako by ji myli. Odtud se vzal jejich název - mýval. Tento jev byl pozorován pouze u zvířat v zajetí.

Rozmnožování

Pro mývaly severní bývá v přírodě signálem k zahájení sexuální činnosti prodlužování dne v období od ledna do března. Kopulace často probíhá na společných místech schůzek. Samice se páří s víc než jedním samcem. Po březosti, která obvykle trvá 63-65 dní, vrhne samice dvě až pět mláďat. Samci se o ně nestarají. Mladí mývalové se rodí slepí a hluší, ale mají už patrný vzor kresby na světlé srsti. Když mláďata dosáhnou hmotnosti kolem 1 kg, začínají se zajímat o pevnou potravu. Na podzim jim matka ukáže úkryty, naučí je opatřovat si potravu a vrh se začíná rozcházet. Mladí samci se obvykle pohybují v menších skupinách. Pohlavní zralosti mývalové dosahují ve druhém roce života.

0
Podělte se s námi o názor na tento článek →

Petr Kovář

Autorem od: 18.11.2023

Podobné články

Může vás také zajímat