Aktuálně: 3 542 inzerátů216 676 diskuzních příspěvků18 330 uživatelů

Jak ubytovat slepice a jak by měl vypadat kurník?

Jak ubytovat slepice a jak by měl vypadat kurník?
Petr Kovář 27.06.2024, 13:00
1 256 4 minuty čtení

Pokud máte dostatek prostoru, nejlepší je slepice nechat potulovat tak volně, jak jen to je možné a pro ně bezpečné. Slepice, které tráví většinu času venku, nepotřebují tolik prostoru uvnitř pro hřadování a hnízdění - dovnitř chodí jen snášet vejce a spát. Pokud chováte slepice sice venku, ale pouze na omezeném prostoru, stojí za zvážení lehce přenosný výběh, abyste dali půdě, kde byl umístěn, příležitost se vzpamatovat. Pokud zahradu kromě chovu slepic využíváte i jinak, například pro pěstování zeleniny, jako dětské hřiště nebo místo na grilování, můžete slepicím ohradit výběh, aby se potulovaly v omezeném prostoru. Tohle všechno je zapotřebí zvážit, než zakoupíte nebo postavíte slepicím jejich domov a než se rozhodnete, kolik byste jich rádi chovali. Prostor je základní faktor, který ovlivňuje kvalitu života slepic.

Neexistuje jednoduché a pevně dané pravidlo, kolik místa slepice potřebuje venku a uvnitř. Názory se v této otázce nesmírně liší, takže před rozhodnutím stojí za to udělat si menší průzkum - poptat se ostatních chovatelů slepic a podívat se, jak to u nich vypadá. Pokud nikoho takového neznáte osobně, existují fóra, kde můžete tento problém prodiskutovat s ostatními chovateli online. Pro začátek lze uvažovat na jednu slepici o prostoru 65x65 cm (nebo tomu odpovídající ploše) v kurníku a 70x70 cm venku.

Místní omezení

Další věcí, kterou je nutné mít na paměti před samotným chováním slepic, jsou případná omezení ve vaší lokalitě. Zaprvé si ověřte, zda platí nějaká omezení pro chov drůbeže nebo jiných hospodářských zvířat. Zadruhé pokud plánujete chovat kohouta, nejprve prohovořte s místním úřadem, zda nebude kokrhání považováno za nadměrný hluk, ačkoli to možná více závisí na tom, jak přátelské styky udržujete se svými sousedy. Pokud máte v plánu chovat jen pár slepic, neměla by se na vás stahovat žádná omezení. Jestliže však hodláte chovat větší počet slepic nebo prodávat vejce, máte povinnost registrovat se u ČSCH (Českého svazu chovatelů).

Na velkém travnatém výběhu, se slepice cítí nejlépe Na velkém travnatém výběhu, se slepice cítí nejlépe

Stavba vlastního kurníku

Vlastní kurník si lze postavit velice jednoduše, ale můžete si vyhrát i s různými detaily - záleží to jen na vás. Nejsnazší je vytvořit stěny z dřevěných trámů - snadno je seženete a přibijete k sobě pomocí hřebíků. Pokud si uděláte náčrt, místní dřevař vám bude moci při nákupu poradit, kolik materiálu budete potřebovat, doporučí vám nejvhodnější typ dřeva a nařeže ho na potřebnou velikost. Raději si dvakrát důkladně zkontrolujte rozměry, než se pustíte do díla.

Podlaha

Nejlepší variantou je dřevo nebo obyčejná zemina. Hliněná podlaha je bez práce - stačí stavět přímo na zemi, která se tak stane podlahou kurníku. Pokud stavíte na trávě, stane se z ní hliněný povrch raz dva. Nicméně nevýhodou je, že z hliněné podlahy je těžší odházet špínu a trus. Také se může proměnit v bláto, pokud nezajistíte správné odvodnění. Pokud se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, nemusíte utrácet mnoho peněz, protože lze použít stará prkna nebo odřezky, které jsou již k neupotřebení a o něž můžete požádat dřevaře. Zespodu tato prkna budete muset podložit podlahovými nosníky, které je třeba zapřít o cihly nebo kameny ve všech čtyřech rozích. Měly by být zapuštěné v zemi, aby byly co nejstabilnější. Dřevěná podlaha je jednodušší na údržbu a slepice se vyhnou hlíně. Nevýhodou je, že prkna mohou ztrouchnivět.

Okna

I když budou vaše slepice většinu času trávit venku na denním světle, je důležité mít v kurníku okna kvůli světlu a větrání. Navíc vám to umožní mít slepice pod dohledem a udržet si přehled o tom, co se děje uvnitř kurníku, aniž byste rušili hejno při hřadování.

Dvířka

Jako vchod pro slepice vytvořte dvířka, která půjdou otevírat a zavírat zvenku, abyste mohli regulovat jejich přístup do kurníku. Pokud má kurník vyvýšenou podlahu, ke vchodu umístěte rampu, aby slepice při vstupu do kurníku nemusely vyskočit či vzlétnout. Nejlepším řešením je udělat sklápěcí dvířka, upevněná v dolní části vchodu na pantech. Po sklopení se tak vlastně stanou rampou.

Trusník

Většina exkrementů končí pod hřadem. Abyste si usnadnili život, můžete na podlahu položit kus lina nebo dřevěnou desku, kterou lze snadno vyndat a očistit.

0
Podělte se s námi o názor na tento článek →

Petr Kovář

Autorem od: 18.11.2023

Podobné články

Krmení krůt Krmení krůt 14 minut čtení Umělé líhnutí drůbeže Umělé líhnutí drůbeže 17 minut čtení Chov hus Chov hus 8 minut čtení Způsoby chovu pštrosů Způsoby chovu pštrosů 4 minuty čtení

Může vás také zajímat