Výstava EXOTA Olomouc 2023
Na letošní EXOTĚ bylo k vidění okolo 4 000 ptáků. Tato výstava je největší svého druhu v Evropě, opravdu nezklame žádného milovníka ptáků. K vidění jsou tu takové druhy, které jsem doposud neviděla, a to snad ani na obrázku. Různé mutace jako např. vzácný amazoňan žlutokrký v modré mutaci, kterých je v Evropě sotva deset. A další vzácní a drazí ptáci jako například ara kaninda, ara arakanga, ara horský žlutokrký, kakadu havraní, kakadu inka, kakadu přilbový, kolekce loriů, alexandr holubí a smaragdový. Mohla bych takto pokračovat ještě dlouho, opravdu bylo na co se dívat. Konečně jsem viděla na vlastní oči i největšího z arů - ara hyacintový. Nejvzácnější ptáci byli na výstavě ohodnoceni.
Celá výstava je rozdělená do pěti pavilonů, které jsem si postupně všechny prošla. Nejvíc mě zaujal pavilon A, kde byly k viděni papoušci snad všech kontinentů, okolo 150 druhů a poddruhů - neskutečná podívaná.
Díky tomu, že jsme zde byli jako vystavovatelé a měli i stánek, tak jsem měla možnost prohlédnout si papoušky před zahájením výstavy. Bylo fajn sledovat jejich chování v průběhu dne, někteří si museli zvykat na nové „spolubydlící“, jiní se znovu setkali se svými kamarády z minulých ročníků. Dokonce v jedné voliéře se samci prali o přízeň samiček. Hold je to všude stejný :o)
Miluji ochočené papoušky, takže jsem byla nadšená i z toho, že se někteří vůbec nebáli a byli přátelští jako například lori mnohobarvý, nebo kogna dlouhozobý, kteří si mě hned přiletěli „okoštovat“ :o) U kogny jsem jen doufala, že mě jen nenalákali a pak necvaknou. Tak jako mi to kdysi udělala naše ara a to vážně nechcete :o) Když už jsem zmínila aru, tak ara hyacintový se hned začal ukazovat a předvádět. Krasavec!
V pavilonu B jsem se pak byla podívat na soutěžní ptáky. K vidění byla speciální expozice klubu Forpus – papoušíčci ve všech různých variantách. Dále byli v pavilonu: zebřičky, rýžovníci, kanárci, andulky, agapornisové, korely aj. Nechyběly také neskutečně barevné amadiny gouldové. V tomto pavilonu jsou ptáci bodováni posuzovatelem a vyhodnoceni. Vítěz obdrží titul mistr České republiky.
Součástí výstavy byl i samostatný prodejní koutek, kde si návštěvníci mohli zakoupit, nebo dokonce vyhrát „drobotinu“. Nejednou za námi přišli na stánek lidé, že potřebují klec a nesli si nějakého prcka. To bylo radosti v dětských očích. Fascinující, jak vám jedna výstava může zamotat hlavu a změnit život. Snad to noví chovatelé dobře rozmysleli a ptáčci se u nich budou mít fajn.
V pavilonu E byli pak k vidění tukani, zoborožci a jiní měkkožraví ptáci. Někteří tukani a zoborožci mi připomínali pravěké ptáky. Pavilon G pak nabízel různé druhy kachen, labutí, hus, holubů a holoubků, zajímaví byli také tropičtí bažanti.
No a samozřejmě bylo venku plno stánků s různými pochutinami a atrakcemi pro děti. Dcera mi přinesla červy na ochutnání. Ačkoliv tuto stravu rozhodně nevyhledávám, zkusit se má všechno a musím zkonstatovat, že to bylo dobré.
Na této výstavě jsem byla již podruhé a určitě nevynechám i další ročník. Pokud jste letošní EXOTU Olomouc nenavštívili, stojí zato se přijet podívat na příští ročník. Můžete si udělat třeba výlet s celou rodinou, dětem se tam také moc líbí.
Videa z Exoty Olomouc:
Video 1, Video 2, Video 3, Video 4, Video 5, Video 5, Video 6