Alexandr malý a jeho chov
Alexandr malý se ve volné přírodě vyskytuje v severní a střední Africe, Indii, Barmě a na jihu Číny.
Samec se od samice odlišuje černým proužkem na krku, který připomíná límec. Tento proužek se u samce ukáže až mezi druhým a třetím rokem. Velikost samce i samice je shodná, dosahuje 40-41 cm včetně ocasu.
Alexandry malé chovám v párech. Na podzim uklízím papoušky do vnitřních prostor, ale jednu mírnou zimu přečkali alexandři malí i ve venkovních voliérách s vnitřním záletem.
Alexandry krmím slunečnicí (žíhanou a bílou), kardim, prosem, ostropestřecem a semencem. Dále krmím loupaný oves, lesknici, burské oříšky, mrkev, jablka, banány, papriky, pomeranče, jahody. Zkoušela jsem i granátové jablko, ale moc jim nechutnalo. V době hnízdění a odchovu připravuji vaječnou míchanici: vaječná míchanice od firmy Deli nature, mrkev a jablko promíchám s vitamíny, občas přidám niger. Když je jablko hodně šťavnaté přidám piškoty. Od jara do podzimu přilepšuji zeleným krmením, nejraději mají alexandři pampelišku a ptačinec. Pravidelně dostávají čerstvé větve k okusu. Hlavně vrbu, jabloň, broskvoň, meruňku a černý bez. Pravidelně podávám vitamíny například vitamix, roboran s pupalkovým olejem, bioDigest, humac. Tyto vitamíny přidávám do míchanice.
Máčené a klíčené zrní: především používám nakličovací směsi Deli nature, dále proso, čočku, slunečnici, fazole (vypěstované na zahrádce). Celou směs večer properu a nechám namočenou v miskách. Druhý den několikrát propláchnu a večer přendám do nakličovacího sila. Ráno opět propláchnu a zkrmím. Zrní nesmí kysele zapáchat!
Krmím dvakrát denně, ráno a večer. Někteří chovatelé tvrdí, že je takový způsob krmení zbytečný. Já si ale myslím, že to vůbec není na škodu. Udržuje se tím dobrá hygiena misek a navíc mám dokonalý přehled, jak kteří ptáci přijímají krmení.
Do vody dávám denně acidomid a optimin, na střídačku Necton a Ema Fauna Exotik.
https://pixabay.com/cs/Hnízdění
Hnízdní budky používám přírodní i prkenné. Ty prkenné mají rozměr 70x35x30 cm a jsou umístěny ve vnitřním záletu. Do venkovních voliér dávám kmenové budky. Do budek nasypu až po vletový otvor hobliny promíchané s rašelinou. Samice v únoru začne hrabat a vynášet výstelku. Ještě jednou budku doplním a pak už to nechám čistě na samici. Snůška čítá 3-6 vajec. Samice sedí na vejcích sama po dobu 22-24 dnů. Mladé alexandry kroužkuji ve věku sedmi až deseti dnů, kroužkem o velikosti sedm milimetrů. Mláďata vylétají z budky postupně za sedm až osm týdnů. Rodiče je ještě další tři týdny dokrmují.
Vybavení voliér
Bidla používám z větví ovocných stromů a také černého bezu. Volím různé průměry. Kromě misky na krmení a napáječky je ve voliéře ještě miska s gritem a sépiová kost. Naši alexandři se nechtějí koupat, takže nemají koupelnu. Místo toho je rosíme rozprašovačem na rostliny.