Scink lékařský
Scincus scincus
Scink lékařský
Scincus scincus
Scink lékařský nazýván též scink obecný, obývá ve volné přírodě Saudská Arábii, také se vyskytuje v celé severní Africe. Scink lékařský žije na písku i v písku.
V dospělosti dorůstá tento druh délky těla kolem 20 centimetrů. Dožívá se věku asi 5 a půl roku. Tělo má tento druh scinků kryté těsně přiléhajícími hladkými šupinami. Základní zbarvení těla je světle hnědé až načervenalé, s tmavými, příčně orientovanými pruhy. Středoušní otvor je vždy uzavřený.
Pro jeden pár dospělých jedinců by mělo mít terárium minimální rozměry alespoň 80 x 50 x 40 centimetrů. Dno, vytvořené z 8 až 10 centimetrů vysoké vrstvy písku, může být pro tyto hrabající ještěry i o něco vyšší. Jako dekoraci, kterou scinkové budou zpravidla ignorovat, vložíme do terária několik kořenů nebo kamenů. Je důležité vědět, že scink obecný sice vyžaduje velmi vysokou teplotu prostředí, ale ke svému životu potřebuje i chladnější oblast. Tomuto požadavku vyhovíme nejlépe tak, že část terária nebudeme vůbec vyhřívat. Potřebu pitné vody kryjí tito scinkové z malé napájecí misky, v níž se výška vodního sloupce bude pohybovat maximálně kolem 1 cm.
Scink lékařský požírá v zajetí především cvrčky ale také rybenky, nymfy švábů, občas i semena trav aj.
Názvy ve světě
Scink lékařský
Anglicky: Sandfish, Německy: Apothekerskink
Mohlo by vás také zajímat
Scink modroocasý, Scink uťatý, Scink ohnivý, Scink alžírský, Scink Schneiderův, Scink šalamounský, Scink Cunninghamův, Puchýřník lékařský, Scink válcovitý, Scink Bedriagův
Foto: http://www.flickriver.com