Lama alpaka
Lama guanicoe
Lama alpaka
Lama guanicoe
Zeměpisné rozšíření
V přírodě se lama alpaka vyskytuje v Jižní Americe. V dnešní době se chová jako domácí zvíře u některých soukromých chovatelů.
Biotopem tohoto druhy jsou především hory a travnatá území. Travnaté a křovinaté oblasti v Andách až do 4800 metrů nad mořem.
Potrava
Krmnou dávku tvoří ve volné přírodě části rostlin - tráva, byliny, listy - rostliny rostoucí nízko při zemi
Rozměry
Délka těla 120-255 cm, délka ocasu 60-80 cm, výška v kohoutku 94-104 cm, hmotnost 55-65 kg.
Rozmnožování
Samice je březí 342-345 dní a rodí jedno dobře vyvinuté mládě.
Zajímavosti o tomto druhu
Alpaka je domestikovanou formou lamy (Vicugna pacos). Je to velmi otužilé a nenáročné zvíře, které indiáni odedávna chovají hlavně jako zdroj velmi kvalitní vlny podobající se prachovému peří a netučnému masu. Roční produkce srsti z dospělé lamy je kolem 2 kg a indiáni vlnu využívají při výrobě teplého oblečení.
Lamy společně se svými nejbližšími příbuznými velbloudy tvoří v rámci řádu sudokopytníků zvláštní podřád - mozolnatci. Všechny čtyři druhy lam žijí v Andách. Vikuňa a guanako ještě divoce, alpaka a lama krotká byly asi před pěti tisíci lety domestikovány.
V České republice jsou lamy alpaky chování například v Zoo Praha, kde jsou chovány od roku 1992, kdy přišel první samec ze Zoo Stuttgart. O dva roky později byla dovezena samice z Tierpark Berlín. První mládě se narodilo v této zahradě v roce 1997 a sameček z listopadu 2011 je již pětadvacátým mládětem, které se v Praze narodilo. Tradičně byly alpaky chovány v horní části zoo v sousedství svých divokých příbuzných lam guanako. V souvislosti se stavbou nového areálu pro slony, hrochy a antilopy uvolnily expozici antilopám vraným. Jako domácí plemeno nalezly nový domov v Dětské zoo v expozici s ovcemi kamerunskými, krůtami a domácími kury sumatránkami.
Názvy ve světě
Lama alpaka
Anglicky: Alpaca, Chorvatsky: Alpaka, Maďarsky: Alpaka, Německy: Alpaka, Rumunsky: Alpaca
Mohlo by vás také zajímat
Užovka podplamatá, Lama guanako, Lama vikuňa, Lama krotká
Foto: http://www.uniprot.org