Pes pralesní
Speothos venaticus
Pes pralesní
Speothos venaticus
Pes pralesní vypadá spíše jako lasice, ale je to pravý pes. Žije v rodinných skupinách po deseti členech. Tento denní lovec pronásleduje na zemi hnízdící ptáky a hlodavce jako jsou aguti na vlastní pěst, kdežto smečka útočí na kořist tak velkou, jako je kapybara, a dokáže ji ulovit i ve vodě. Noc zvířata přespávají v úkrytu nor a samci přinášejí potravu kojícím fenám až do doupěte.
Délka těla se u dospělých psů pohybuje v rozmezí 57-75 centimetrů, délka ocasu 12,5-15 centimetrů, hmotnost kolísá v rozmezí 5-7 kilogramů.
Domovinou tohoto druhu je střední Amerika a sever a střed Jižní Ameriky. Zdržují se v lesích, stepích, ale i u vodních ploch. Přes den psi pralesní odpočívají v různých prohlubních, skulinách nebo norách, např. po pásovcích. Proto je ve volné přírodě skoro nemožné je ve dne spatřit.
Pes pralesní je nejspolečenštější z malých psovitých šelem. Smečka je při lovu dobře organizována a s oblibou zahání zvěř do vody nebo do léčky.
Svá teritoria psi pralesní si označují močí nebo výměškem análních žláz a dobře si toto území střeží. Březost trvá 67 dní, ale samice může zabřeznout několikrát do roka. V jednom vrhu může poté porodit 2-5 mláďat. Po narození se mláďata skrývají v norách, kde se o ně starají oba rodiče do doby, pokud nebudou schopna bezpečnost nor opustit.
Názvy ve světě
Pes pralesní
Anglicky: Bush Dog, Chorvatsky: Kolumbijski divlji pas, Německy: Waldhund, Rumunsky: Câine de pădure, Slovensky: Pes pralesný
Mohlo by vás také zajímat
Rosela pestrá, Čínský chocholatý pes, Italský vodní pes, Portugalský vodní pes, Španělský vodní pes, Bloodhound – svatohubertský pes, Kanaáský pes, Faraónský pes, Islandský pes, Švédský laponský pes
Foto: http://blog.vetjg.com