Lvíček zlatý
Leontopithecus rosalia
Lvíček zlatý
Leontopithecus rosalia
Lvíček zlatý váží skoro dvakrát víc než ostatní kosmani a tamaríni, má dlouhou hřívu hedvábné, zlaté zbarvené srsti a šedavý obličej. Štíhlé tlapky s dlouhými drápky používá k trhání ovoce a k hledání larev ve stromových dutinách a pod kůrou.
Obvykle žije tento druh ve skupinách po čtyřech až jedenácti členech. Od ostatních kosmanů se liší tím, že v době páření dominantní pár neutlačuje podřízené jedince.
Ovšem pouze dominantní pár má mláďata. Mladé opičky ze skupiny často pomáhají při péči o ně.
Lvíček zlatý dorůstá délky těla 20-25 centimetrů, ocasu 32-37 centimetrů, hmotnost se u dospělých zvířat pohybuje od 360 do 710 gramů.
Lvíček zlatý obývá východní část Jižní Ameriky; konkrétně tropické pralesy při Atlantiku.
Tento druh byl těžce postižen odlesňováním, a proto se v 60. letech minulého století na něj soustředila pozornost ochránců. Byl chován v zajetí, rozmnožen a znovu vysazen do přírody v severovýchodní Brazílii. Jeho situace je však stále špatná následkem poškození prostředí. Neexistuje souvislý lesní areál, kde by mohli lvíčci žít.
Samice rodí nejčastěji jedno nebo dvě, velice vzácně i tři mláďata po 132 až 134 dnech březosti. Matce pomáhá i samec, kterému je samice jen občas půjčuje a to pod přísným dohledem. Nejprve je několik týdnů kojí, poté jim začne pomalu dávat i pevnou potravu (nejčastěji hmyz), kterou pečlivě rozmačká ve svých prstech.
Mohlo by vás také zajímat
Aratinga sluneční - zlatý, Lvíček, Zlatý retrívr, Gekon zlatý, Bažant zlatý, Křeček zlatý - syrský, Zlatohlávek zlatý, Střevlík zlatý, Kulík zlatý, Krunýřovec zlatý
Foto: http://mewmewnokokoro.altervista.org