Norek evropský
Mustela lutreola
Norek evropský
Mustela lutreola
Identifikace
Norek evropský dosahuje délky těla 28,5-43 centimetrů, ocas má dlouhý 12,5-19 centimetrů, zadní tlapka je velká 5-6,5 centimetrů, ucho má norek velké 2-2,5 centimetrů. Hmotnost dospělého zvířete je od 0,5-1,5 kilogramu. Srst má tmavohnědou a na dolním i horním rtu má bílou skvrnu, která může být i na hrudi. Od norka amerického se též liší tvarem horní stoličky.
Rozšíření
V České republice byl norek evropský vyhuben již před řadou let. Poslední český norek byl uloven na Jindřichohradecku v roce 1896, z Moravy je nejistý údaj z roku 1898 (Hranice na Moravě). Na Slovensku není jeho výskyt jednoznačně prokázán a je proto většinou považován za vyhubeného.
Způsob života
Norek evropský je samotářsky a aktivní v noci. Drží se podél potoků, bystřin, malých řek a vodních nádrží, v bažinách i záplavových územích. Dobře plave i potápí. V jeho jídelníčku převažují drobní hlodavci (asi 29 procent), ptáci (4,5 procenta), žáby (18 procent), ryby (35 procent), hmyz (3,5 procenta) a raci (7 procent). Páření této šelmy z čeledi lasicovitých probíhá na přelomu zimy a jara (únor, březen), doba březosti je 35 až 45 dní (obvykle bez prodloužené březosti) a 4-5 (3-7) mláďat se rodí jednou ročně v dubnu až červnu.
Názvy ve světě
Norek evropský
Anglicky: European Mink, Německy: Europäischer Nerz, Rumunsky: Nurcă, Slovensky: Norok európsky
Mohlo by vás také zajímat
Zubr evropský, Los evropský, Jelen evropský dříve lesní, Bobr evropský, Daněk evropský, Norek americký, Gekon evropský, Kroužkovec evropský
Foto: http://www.lavanguardia.com