Orel stepní
Aquila nipalensis
Orel stepní
Aquila nipalensis
Znaky
Orel stepní je velikostí mezi orlem skalním a kání lesní. Mladí ptáci mají pískovou barvu, asi po pěti letech přepeřují podle rasy do víceméně tmavohnědého opeření dospělých. Pouze severoafrická rasa je stále světle hnědá. Orli stepní zřídka plachtí a často sedí na zemi, na kamenech či keřích.
Prostředí
Kdysi byl značně rozšířen v asijských stepích a jeho pískově zbarvená rasa v afrických savanách. Intenzívní zemědělství jej vytlačilo jako hnízdícího ptáka z Evropy. Na území České republiky se dnes zatoulává jen velmi vzácně.
Rozmnožování
Z afrických zimovišť se orli stepní navracejí v dubnu a vylepšují hnízdo. To je někdy na zemi, jindy na skalách nebo zříceninách a často i na stromech, hlavně v oblastech, kde jsou snůšky na zemi příliš ohrožovány. Vejce klade samice v polovině dubna a mláďata se líhnou začátkem června zhruba po 45 dnech zahřívání. V srpnu již mladí hnízdo opouštějí.
Potrava
Asijští orli stepní se specializují výhradně na lov syslů. Loví v ranních a večerních hodinách, když sysli opouštějí své nory. Orli často číhají před syslí dírou nebo se po zemi potulují v okolí. Když se sysli připravují k zimnímu spánku, odtahují orli stepní do svých zimovišť.
Všeobecně
Orli stepní často sledují při vyhledávání potravy silnice, kde požírají přejetá zvířata.
Názvy ve světě
Orel stepní
Anglicky: Steppe Eagle, Dánsky: Steppeørn, Estonsky: Stepikotkas, Chorvatsky: Stepski orao, Německy: Steppenadler, Polsky: Orzeł stepowy, Rumunsky: Acvila de stepă, Slovensky: Orol stepný
Mohlo by vás také zajímat
Korela chocholatá, Varan stepní, Orel mořský, Osenice stepní, Stepnice dlouhorohá, Stepník rudý, Orel nejmenší, Orel volavý, Orel jestřábí, Orel skalní
Foto: http://ibc.lynxeds.com