Běžník listový
Ebrechtella tricuspidata
Běžník listový
Ebrechtella tricuspidata
Běžník listový má velikost těla až 3,5 - 6 milimetrů. (hlavohruď u samců 1,5 - 1, 7 mm, u samic 2 - 2,3 mm). Hlavohruď a nohy jsou u samic zelené, vzácněji s hnědými skvrnami. U samců je hlavohruď obvykle světle hnědá s dvěma tmavými páskami, nohy jsou hnědozelené. Zadeček mírně zploštělý, vzadu rozšířený, bílý nebo nažloutlý s trojúhelníkovitou hnědou nepravidelnou skvrnou. Samci mají zadeček zelenavý s hnědými skvrnkami. Celkové zbarvení je velmi variabilní.
Záměna je u nás u běžníka listového možná jen s běžníkem zeleným (Diaea dorsata), který má zadeček oválný až téměř kulovitý a hnědá skvrna pokrývá téměř celou svrchní stranu zadečku.
Běžník listový je palearktický druh - obývá Evropu a Asii, severní část Afriky. V České republice je poměrně hojným druhem, objevuje se v nížinách, zejména na jižní Moravě a v Polabí.
Běžník listový obývá zejména teplejší nížiny, vyskytuje se na stepích, lesostepích, loukách, křovinatých mezích, okrajích lesa nebo na březích řek. Najdeme ho na keřích a vyšší vegetaci, kde mezi listy číhá na kořist. Od května kdy tito běžníci dospívají, probíhá páření. V letních měsících zapřádá samice mezi listy plochý bílý kokon. U tohoto druhu přezimují nedospělí jedinci.
Názvy ve světě
Běžník listový
Holandsky: Struikkameleonspin
Mohlo by vás také zajímat
Foto: http://www.digitale-naturfotos.de