Bzikavka slepoočka
Chrysops caecutiens
Bzikavka slepoočka
Chrysops caecutiens
Bzikavka slepoočka je obtížný hmyz, kolem 11 milimetrů dlouhý. Tato moucha se dožívá 3-5 let. Velmi hojně se bzikavka slepoočka vyskytuje ve vlhkém prostředí u vod a v jejich okolí, a to od měsíce května do měsíce září. Bzikavka slepoočka má průsvitná křídla s kouřovými páskami. Samice, se na rozdíl od samce vyznačuje zlatolesklýma očima. Samice se liší od samce také vzdáleností očí od sebe, samec je má těsně u sebe. Od jiných druhů se bzikavka slepoočka pozná podle skvrny ve tvaru obráceného písmene V, které bývá vyobrazeno na zadečku bzikavek. Bzikavka slepoočka napadá velké savce i člověka a saje jejich krev.
Samice bzikavky slepoočka klade lesklá černá vajíčka na vodní rostliny. Válcovité larvy, které žijí v bahně, jsou velice dravé. Po dosažení dospělosti vylézají larvy z vody a k jejich kuklení dochází obvykle v písku.
Bzikavku můžeme spatřit hlavně na vlhkých stanovištích, zejména pak u řek, v blízkosti rybníku, jezer apod.).
Samičky tohoto druhu se živí krví a napadají i člověka; toto nepříjemné setkání se stává nejčastěji na přírodních koupalištích. Na území České republiky napadá z ovádů člověka nejčastěji právě zde popisovaná bzikavka slepoočka a také bzikavka dešťová.
Názvy ve světě
Bzikavka slepoočka
Německy: Blindbremse, Slovensky: Ovádik obyčajný
Mohlo by vás také zajímat
Foto: http://arthropoda.pavouci-cz.eu