Vlaštovka obecná
Hirundo rustica
Vlaštovka obecná
Hirundo rustica
Znaky
Vlaštovka obecná má velice hluboce vidličnatý ocas, čelo a hrdlo rezavě hnědé. Létá rychle s charakteristickými náhlými i pozvolnými obraty a změnami směru. Když sedí a létá, hlasitě štěbetá a cvrliká.
Prostředí
Na jihu rozlehlého areálu rozšíření žijí ještě vlaštovky ve skalních údolích, ve střední Evropě se však připojily k člověku: hnízdí ve dvorech a vsích, v menší míře v malých městech, ve velkých městech se nevyskytují. Pravděpodobně se vlaštovka obecná rozšířila ze svého subtropického domova na sever jako průvodce člověka a bez lidí nemůže v mírném zeměpisném pásmu přežívat.
Rozmnožování
Ze zimovišť se vlaštovky vracejí v první polovině dubna (první jedinci, většinou samci, již v druhé půli března). Nejdříve přilétají jednotliví samci. Obvykle vyhledají své loňské hnízdo, kam o něco později většinou dorazí i samička. Klasickým místem pro vlaštovčí hnízdo jo kravský chlév, kde často žije několik párů vlaštovek. Hnízdo je plochá miska z hlíny s trochou slámy a je připevněno vždy tak těsně pod stropem chléva, že dovnitř nelze nahlédnout. Vlaštovky přinášejí kousky hlíny v zobáčku. Vnitřek hnízda vystýlají peřím, chlupy a stébélky a práci dokončují během čtyř až pěti dnů. Hnízdí od května do srpna ve dvou snůškách, pokaždé sedí na vejcích 14 až 16 dní a mláďata na hnízdě odchovávají 20 až 22 dnů. Na 4 až 5 vejcích sedí pouze samička. Mladé vlaštovky si sedají po vyhnízdění většinou vedle sebe na dráty nebo na větve.
Potrava
Vlaštovka obecná loví ve vzduchu hmyz až do velikosti motýlů a vážek.
Názvy ve světě
Vlaštovka obecná
Anglicky: Barn Swallow, Německy: Rauchschwalbe, Dánsky: Landsvale, Španělsky: Golondrina Común, Finsky: Haarapääsky, Francouzsky: Hirondelle rustique, Islandsky: Landsvala, Italsky: Rondine comune, Japonsky: Tsubame, Japonsky 2: ツバメ, Holandsky: Boerenzwaluw, Norsky: Låvesvale, Polsky: Dymówka, Portugalsky: Andorinha-das-chaminés, Rusky: Ласточка, Slovensky: Lastovička obyčajná, Švédsky: Ladusvala, Čínsky: 家燕
Mohlo by vás také zajímat
Amejva obecná, Létavka obecná, Ještěrka obecná, Zmije obecná, Čírka obecná, Kopřivka obecná, Jiřička obecná, Straka obecná, Sojka obecná, Pěnkava obecná
Foto: http://www.luontoportti.com